Úvodní stránka > Aktuality > Text aktuality
Web České geologické služby
Centre for Modern Education
Erudis
Národní muzeum

Aktualita

Zdeněk Venera, ředitel České geologické služby

Česká geologická služba vyhodnocuje, jak funguje podzemní stěna u dolu Turów

31. července 2023

Po roce zkušebního provozu podzemní těsnicí stěny, která byla vybudována u polského dolu Turów a má bránit poklesu hladiny podzemní vody, se vyhodnocuje její efektivita.

Ředitel České geologické služby Zdeněk Venera byl 24. července hostem Studia ČT24, kde vysvětlil, podle jakých kritérií se účinnost stěny vyhodnocuje, a jak zní závěry českých vědců o účinnosti stěny s ohledem na jednotlivé parametry. Konstatoval, že nárůst hladiny podzemní vody nebyl na našem území zatím zaznamenán. Z pohledu ochrany podzemní vody v ČR není tedy stěna funkční, i když některá další kritéria splňuje. Zdeněk Venera dále objasnil specifika hydrogeologické situace tamější oblasti. Nakonec přiblížil důvody, proč je navzdory kritice ekologů podzemní stěna postavena na vhodném místě, a za jakých okolností bude česká strana výhledově požadovat další opatření.

K obdobnému tématu se vyjádřil 25. července rovněž hydrogeolog ČGS Ondřej Nol ve Studiu 6 České televize. Vysvětlil principy monitoringu podzemní vody a potvrdil, že její hladina na našem území nestoupá. Zdůraznil také potřebu dlouhodobého sledování, aby bylo možno správně zaznamenat a vyhodnotit případné změny. Na závěr shrnul, co vyplývá z česko-polské vládní dohody pro práci geologů i pro běžný život obyvatel v této příhraniční oblasti.

Autor: Klára Froňková

Související odkazy

Studio ČT24, 24. července. Host: Zdeněk Venera, Česká geologická služba (7:40–14:23)

Studio 6, 25. července. Jak funguje podzemní stěna u dolu Turów, Ondřej Nol, Česká geologická služba (52:31–59:38)

Přihlášení