Úvodní stránka > Aktuality > Text aktuality
Web České geologické služby
Centre for Modern Education
Erudis
Národní muzeum

Aktualita

Geologickou historií proti proudu času

Česká geologická služba vybudovala naučnou stezku a geopark v Třešti

11. května 2022

V úterý 10. května 2022 proběhlo slavnostní otevření Konferenčního centra Akademie věd ČR – Zámku Třešť po bezmála tříleté nákladné rekonstrukci. Při této příležitosti se konala vernisáž stálé geologické expozice v zámeckém parku s názvem Krajem Renesance proti proudu času, na jejímž sestavení se významně podíleli pracovníci České geologické služby Kryštof Verner, Karel Martínek, Barbora Dudíková a David Buriánek.

Slavnostní otevření komplexu zahájila svým projevem paní předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová, za Českou geologickou službu promluvil ředitel Zdeněk Venera a za autory geoparku Kryštof Verner. Po slavnostních projevech následovala prohlídka zrekonstruovaných zámeckých interiérů a komentovaná prohlídka geologické expozice.

Geopark nabízí unikátní horninové exponáty ze všech regionálněgeologických celků Českého masivu a postery přibližující geologický vývoj Země i ucelenou geologickou historii Českého masivu, a to se zvláštním zřetelem k Regionu Renesance. Expozice také připomíná sedm významných osobností, které svou prací v geologii přispěli k poznání horninového podloží České republiky. Průvodcem po celém geoparku bude nově vydaná publikace Geologickou historií proti proudu času.

Podrobnosti přinášejí Seznam Zprávy v článku Akademie věd otevřela v Třešti po rekonstrukcí své kongresové centrum a hotel.

Autor: Klára Froňková

Související odkazy

Geologickou historií proti proudu času – publikace v e-shopu ČGS

Vernisáž geologické expozice Krajem Renesance proti proudu času - fotografie

Kryštof Verner promluvil za autory geoparku - fotografie

Přihlášení