Úvodní stránka > Aktuality > Text aktuality
Web České geologické služby
Centre for Modern Education
Erudis
Národní muzeum

Aktualita

Logo Gruzie 2021

Česká geologická služba zahájila projekt Gruzie 2021 podpořený svěřeneckým fondem při UNDP

4. ledna 2021

Svěřenecký fond Challenge Fund, jako jeden z komponentů Czech-UNDP Partnerství (CUP) mezi Českou Rozvojovou Agenturou a Rozvojovým programem OSN, podpořil projekt Metodika pro hodnocení území z hlediska nebezpečí přívalových proudů pomocí inovativních technologií. Hlavním cílem CUP je přinést do partnerských zemí české odborné znalosti a inovativní řešení pro cíle udržitelného rozvoje, přičemž projekt je zaměřen zejména na cíle č. 13. Klimatická opatření a č. 11. Udržitelná města a obce.

Projekt realizují specialisté České geologické služby z oboru inženýrské geologie spolu s experty na dálkový průzkum země. Roli partnerské organizace přijala gruzínská Národní agentura pro životní prostředí (NEA) jako instituce odpovědná za monitorování, hodnocení a mapování geologických nebezpečí v Gruzii.

Projekt je zaměřen na eliminaci nebezpečí spojeného s velmi častými katastrofickými svahovými pohyby, odborně nazývanými přívalové proudy, které způsobují vážné sociálně-ekonomické škody spojené i se ztrátami na lidských životech, a to zejména v horských oblastech Gruzie.

Cílem projektu je vyvinout harmonizovanou metodiku hodnocení těchto geologických rizik a implementovat ji do aktivit partnerské organizace NEA. S využitím nové metodiky a terénního ověření bude vytvořena mapa modelového území horského masivu Kazbek, zobrazující ohrožení přívalovými proudy. Okolí hory Kazbek je historicky známé častou frekvencí katastrofických přívalových proudů ohrožujících strategickou infrastrukturu. Tento relativně mladý sopečný vrchol (5054 m n. m.), tyčící se na severní hranici Gruzie a Ruska, pokrývají ledovce, které dle celosvětového trendu odtávají. Některé z tragických přívalových proudů např. z let 2002 a 2014 byly vyvolány utržením horského ledovce. Klimatické změny mohou v těchto ledovcových oblastech zvyšovat náchylnost k projevům geodynamických procesů. Tato modelová studie má ambici sloužit jako vzor pro ostatní vysokohorské regiony Gruzie.

Geodynamickým přírodním procesům se dá jen velmi těžko zabránit, je však možné zmírnit jejich následky, aby nedocházelo ke katastrofám a ztrátám. A to hlavně efektivním územním plánováním s kvalitními inženýrsko-geologickými podklady. Tradiční systém řízení rizik v Gruzii je spíše reaktivní. Spočívá v řešení následků přírodních katastrof a vyžaduje značné náklady na obnovu. Tento projekt ukazuje cestu ke koncepčnímu řešení snižování rizik i prevenci a zároveň bude stimulovat spolupráci mezi CGS, NEA a místními komunitami. Předpokládaným výsledkem je zlepšení územního plánování, tak aby se efektivně zamezilo výstavbě ve zranitelných oblastech a tím byly následně sníženy sanační náklady.

Autor: Martin Dostalík

Připojené soubory

Leták o projektu v češtině

Leták o projektu v angličtině

Související odkazy

Stránky o projektu na Facebooku

Přihlášení