Aktuality

There is currently no HTML content.
Portlet HTML
Portlet HTML

Dění a novinky v ČGS

Certifikace Metodik projektu TAČR - Výzkum a hodnocení rizik svahových nestabilit v liniích hlavních plánovaných dopravních koridorů

Dne 30.listopadu 2017 proběhla na MŽP úspěšná certifikace Metodiky určování sesuvného hazardu v prostředí ohroženém svahovými nestabilitami a certifikace Metodiky kategorizace svahových nestabilit ohrožujících dopravní koridory. Obě Metodiky byly zpracovány v rámci řešení projektu TAČR - Výzkum a hodnocení rizik svahových nestabilit v liniích hlavních plánovaných dopravních koridorů. Obě tyto Metodiky jsou k nahlédnutí pod odkazy Metodika kategorizace SN a Metodika určování sesuvného hazardu (dokumenty MS Word).

Mezinárodní odborný seminář - Telč 2015

Výzkumný ústav vodohospodářský T.G.M, v.v.i a Národní památkový ústav uspořádaly v Telči ve dnech 1.6.2015-2.6.2015 mezinárodní odborný seminář "Památky a jejich ohrožení přírodními a antropogenními vlivy". Za ČGS zde odprezentoval Ing.Jan Šikula,Ph.D. přenášku "Identifikace a vyhodnocení míry potenciálního ohrožení vybraných památkových objektů svahovými nestabilitami".

Změna vedení Registru svahových nestabilit

Od 1. ledna 2015 přebírá vedení registru svahových nestabilit RNDr. Olřich Krejčí, PhD.

Projekt vyhodnocení povodní v červnu 2013-Vyhodnoceni sesuvů a svahových nestabilit

Zde lze najít informace o sesuvech a svahových nestabilitách vzniklých při povodních v červnu 2013

Svahové nestability vzniklé při povodních v červnu 2013

V souvislosti s povodněmi v červnu 2013 vznikla řada svahových nestabilit na území krajů Jihočeského, Jihomoravského, Královehradeckého, Plzeňského, Ústeckého, Středočeského a na území hl. města Prahy. Na schématech v odkazech krajů jsou zakresleny svahové nestability, které byly již zdokumentovány a vyhodnoceny pracovníky ČGS.

Svahové deformace a pseudokras 2013

Ve dnech 22. - 24. 5. 2013 se v zámeckém hotelu Bischofstein, Skály u Teplic nad Metují uskuteční 8. ročník konference "Svahové deformace a pseudokras". Hlavním cílem konference je navázání nových kontaktů, prezentace současných výzkumů a diskuse především o problematice svahových pohybů a pseudokrasu nejen v České republice. Cílovou skupinou konference jsou specialisté z oborů geomorfologie, inženýrské, strukturní a kvartérní geologie, geotechniky a speleologie, studenti, pracovníci státní správy a samosprávy a další zájemci. Přihláška a další informace v přípojeném cirkuláři (dokument MS Word) .

Terénní exkurze a workshop svahových deformací

V rámci Systematického vzdělávání pracovníků moravských poboček České geologické služby v nových trendech realizace a řízení výzkumu a vývoje se ve dnech 17.-20.června 2012 koná Terénní exkurze a workshop svahových deformací. Tato akce se uskuteční ve Východních Tyrolských Alpách - oblast Gmunden, Innsbruck a Matrei.

Dokumentace svahových nestabilit Moravskoslezského kraje

V souvislosti s povodněmi 2010 Česká geologická služba vypracovala přehled "Dokumentace svahových nestabilit v Moravskoslezském kraji po přívalových srážkách v květnu 2010" pro potřeby Moravskoslezského kraje.

Svahové deformace a pseudokras 2009

Většina odborníků ČGS, kteří se zabývají sesuvy, a široká odborná veřejnost se sešla na 6. ročníku konference "Svahovky 2009", která se již tradičně konala ve Vsetíně v budově zámku ve dnech 13.-15. 5. 2009. Nabízíme Vám sborník z této akce - přístup po klepnutí na nadpis této aktuality.

Aktuality v ČR

Silnici v Lokti zasypalo kamení ze skály, zůstává uzavřena

Na silnici v Lokti na Sokolovsku se v úterý (28.8.2018) večer sesunula část skály. Komunikace zůstává uzavřena, až dokud ji podrobně neprohlédnou geologové. Řidiči musejí úsek objíždět.(29.8.2018)

Sesutý svah v zámeckém parku ve Vlašimi

Půda o rozměrech sto krát dvě stě metrů se ve Vlašimi sesula ze svahu v zámeckém parku v sobotu odpoledne. Co sesuv způsobilo, zatím není jasné.(6.11.2016)

Dálnice D8 je po sesuvu poškozená víc, než se čekalo. Ujela o 40 metrů

Problémy na dálnici D8 nekončí. Po odtěžení svahu, který se sesunul v roce 2013 u Litochovic na rozestavěný úsek, čekalo stavbaře nepříjemné zjištění. Sesuv posunul těleso dálnice téměř o čtyřicet metrů. Termín otevření v prosinci to ale ohrozit nemá.(5.8.2016)

Mohutný sesuv půdy zablokoval železnici u Hřenska.

Mohutný sesuv půdy u saské obce Schmilka nedaleko českých hranic zablokoval v pondělí večer železniční spojení mezi Prahou a Drážďanami. Nákladní vlak, který do sesuté zeminy narazil, částečně vykolejil, informovala agentura DPA. Nehoda se obešla bez zranění. (květen 2016)

Chaty u přehrady zničil sesuv

Část chatové oblasti v obci Poláky u Nechranické přehrady zničil rozsáhlý sesuv půdy. Neobyvatelných je přes deset chat. Podle odborníků hrozí, že sesuv bude pokračovat. Náklady na zajištění svahu odhadli až na půl miliardy korun.(květen 2015)

Na Valašsku sjel svah se silnicí do potoka, obec řeší opravu

Velkou nepříjemnost řeší ve Valašské Bystřici. V údolí říčky Tísňavy se v délce několika desítek metrů utrhl svah i s částí silnice a opěrnou zdí. Jen shodou šťastných náhod se nikomu nic nestalo (10.3.2015).

Geolog o D8: Práce stály, protože úředníci se báli podpisu

Podle odborníka Petra Kycla jsou potíže se zavalenou dálnicí u Lovosic mnohem vážnější, než se dosud vědělo. Území Českého středohoří je nestabilní a hrozí další sesutí půdy a kamenů.(20.2.2015)

Sesuv na D8: Ohroženy jsou další čtyři kilometry dálnice

Průšvih na teplické dálnici nabývá mnohem větších rozměrů, zjistilo Aktuálně.cz. Stát bude muset dát další stamiliony, ne-li miliardy korun na zajištění hýbajícího se svahu, aby se také nesesunul.(19.2.2015)

Další sesuv svahu. Zemina na Vyškovsku poškodila plynovod

Hned několik obcí na jihu Moravy se potýká se sesuvy svahů po nedávných vydatných deštích. Mezi ně se zařadily i Milonice na Vyškovsku, za vsí se sesunula podmáčená půda na poli. Žádní lidé nemuseli být evakuováni, zemina však poškodila plynovod, z něhož uniklo malé množství plynu.(25.9.2014)

Dům pod lomovou stěnou? Geologové jen nevěřícně kroutí hlavami

Břeclavsko – Největší problém? Nyní podemletý svah v Bulharech. To tvrdí o územích postižených sesuvy půdy pracovníci České geologické služby. Riziko podle nich stále existuje.(19.9.2014)

Jihomoravský hejtman vyhlásil kvůli sesuvům půdy stav nebezpečí

Hasiči evakuovali v obci Strachotín na Břeclavsku obyvatele asi deseti rodinných domů. Důvodem je kvůli špatnému počasí hrozící sesuv půdy ve starém pískovcovém lomu. Již 14.9.2014 se kvůli vytrvalému dešti sesunul svah pod rušnou silnicí v Dolních Věstonicích. Jihomoravský hejtman Michal Hašek kvůli sesuvům podmáčené půdy vyhlásil stav nebezpečí pro Dolní Věstonice, Strachotín a Pavlov - platit bude 30 dnů (16.9.2014)

Sesuv, který zavalil D8, hrozí, že se znovu pohne

Česká geologická služba zjistila další rizika na novostavbě dálnice D8 přes České středohoří, kterou už letos zkraje července zavalil sesuv půdy.(6.11.2013)

Na oblíbené stezce podél Labe do Ústí hrozí sesuv, úřad zakázal vstup

Ústecký magistrát zakázal vstup na stezku v Dolních Zálezlech na Ústecku. Hrozí na ní sesuvy půdy, turisté by se jí proto měli příští tři měsíce vyhýbat. Rizikové území zabírá zhruba tři hektary.(30.7.2013)

Dálnice D8 nebude nikdy bezpečná

Silný sesuv zeminy, který od silných červnových dešťů D8 přetíná v Českém středohoří, se může dát opět do pohybu a dálnice tak nikdy nebude bezpečná. A to ani v případě plánované miliardové sanace úseku, kde zemina vozovku zavalila. (29.7.2013)

Suť a bahno zavalily dům v Miroslavi. Majitelka se dohaduje s radnicí, kdo za to může

Hrůznou noc prožila Bohuslava Voldánová, která s přítelem a synem žije v domku v Miroslavi na Znojemsku. Na jejich dům se v noci sesunul svah, dovnitř se dostala voda, bahno a suť.(25.6.2013)

Stavbu posledního úseku dálnice D8 zavalil půlkilometrový sesuv půdy

U Dobkoviček mezi Velemínem a Litochovicemi nad Labem v Českém středohoří zavalil mohutný sesuv půdy stavbu posledního nedokončeného úseku dálnice D8. Obec by podle geologa ohrožená být neměla.(7.6.2013)

V pražské Divoké Šárce se zřítily kusy skály, údolí je uzavřené

Blízko koupaliště Džbán v přírodní rezervaci Divoká Šárka v Praze se ze skály odlomily velké kameny a spadly na cestu. Podle odhadů váží víc než tunu. Kvůli promáčenému terénu je hasiči nemohou hned odklidit. Statik nechal cestu do údolí uzavřít. (7.7.2012)

Dálnice D1 - sesuv půdy

Noční bouřky napáchaly na mnoha místech v Česku velké škody. Mezi Zručí a Ledčí nad Sázavou voda podemlela trať. Ještě dnes ráno tam jezdí náhradní autobusy. Na dálnici D1 se u 61. kilometru sesula půda a levý pruh byl uzavřen. (4.5.2012)

Na Jablonecku narazil vlak do sesuté zeminy

Na Jablonecku ráno havaroval vlak. Narazil do sesuté půdy půdy. Sesuv pravděpodobně způsobil noční déšť. Směs kamení a hlíny částečně zatarasila trať u obce Rádlo u Jablonce nad Nisou.(13.1.2012)

Další kráter ve Stromovce, hlína mířila na Šlechtovku

V pražském parku Stromovka se ve čtvrtek v podvečer opět sesunula půda. Při události, k níž došlo kolem 18 hodin, nebyl nikdo zraněn.(2.6.2011)

XXVII. výzva OPŽP (osy 1, 4, 6)

Od pondělí 16. května 2011 lze podávat v rámci XXVII. výzvy OPŽP žádosti o dotaci na projekty z prioritní osy 1, 4, 6 - (osa 6.6 Prevence sesuvů a skal. řícení, monitorování geofaktorů a následků hornické činnosti a hodnocení neobnovitelných přírod. zdrojů včetně zdrojů podzem. vody). Žádosti o podporu na projekty omezování rizika povodní (prioritní osa 1), projekty nakládání s odpady (prioritní osa 4) a zlepšování přírody a krajiny (prioritní osa 6) v rámci XXVII. výzvy budou přijímány od 16. května 2011 do 15. července 2011.

Pomoc obcím a lidem postiženým povodněmi

Ministerstvo životního prostředí vyhlašuje výzvu v Operačním programu Životní prostředí, v jejímž rámci mohou obce a města čerpat finanční prostředky na protipovodňová opatření, projekty zaměřené na omezování rizika povodní, zlepšování stavu přírody a krajiny, prevenci sesuvů a skalních řícení a jejich monitoring. Pracovníci ČGS jsou zde uvedeni jako konzultanti pro podávání projektů 6.6 – Prevence sesuvů a skalních řícení a monitoring.(1.6.2010)

Sesuvy na Moravě a Slezku během povodní v květnu 2010

Komentář geologa doc. Petra Konečného z Ústavu geoniky AV ČR k sesuvům aktivovaným po dlouhotrvajících deštích a povodních na Moravě a Slezku. (20.5.2010)

Jesenicko po povodních ohrožují sesuvy půdy

Na jednačtyřicet z původních šestadvaceti se vyšplhal počet sesuvů, které na Jesenicku od ničivých povodní ohrožují domy, životy lidí i majetky obcí. Podle odborníků je zapotřebí přes osmdesát milionů korun na stabilizaci kopců v České Vsi, Písečné, Vápenné, Žulové a Skorošicích. (5. 8. 2009)

Sesuvy kamení zkomplikovaly dopravu v Děčíně

Další čtvrteční přívalové deště způsobily sesunutí kamenů na děčínskou silnici Na Výšinách a podle hydrogeologického posudku ji bylo nutné uzavřít. (3. 7. 2009)

Lavina hlíny a kamení zatarasila přístup na Sněžku

Ze severního svahu Sněžky sjela ve čtvrtek po přívalovém dešti mohutná zemní lavina, která zatarasila výstup na horu takzvanou Jubilejní cestou. Ta vede na Sněžku z polské strany a může po ní vyjet i automobil. Přívaly vody poničily i některé cesty na české straně hor. Škody půjdou do milionů korun. (3.7.2009)

Vesničku na Českolipsku zalilo bahno

Tuny bahna se prohnaly malou obcí Velenice na Českolipsku. Obyvatelé museli z domů a garáží odklízet místy i třiceticentimetrové nánosy jílovité hlíny. (27. 5. 2009)

Sesuv půdy rozbořil sklepy, vinaři si zoufají

Jen slzy zůstaly vinařům z Bořetic na Břeclavsku. Sesuv půdy do jejich sklepů je připravil o majetek i o část úrody vína. Páteční zborcení sklepů se navíc stalo v sousedství sklepa, který se zřítil vloni na začátku března. (24. 1. 2009)

3 zničené garáže ve Znojmě

Sesuv půdy zapříčiněný bouřkou a silným dešťem zničil 3 garáže na Kuchařovické ulici. (červen 2008)

Aktuality v zahraničí

Masivní sesuv půdy v Norsku: Do moře smetl 8 domů

Sesuv zeminy a kamení o rozměrech 40 metrů na šířku a 800 metrů na délku se odehrál ve středu odpoledne poblíž města Alta, které leží daleko za polárním kruhem.(4.6.2020)

Rakouskou vesnici odřízl sesuv půdy od zbytku světa, zachránily ji zásoby na Vánoce

Nevšední vánoční atmosféru zažili lidé z tyrolské vesnice Vals. Sesuv půdy je odřízl od zbytku světa a uvěznil je v údolí. Suť se sesunula na Štědrý den. Uvězněno ve vesnici nedaleko Innsbrucku zůstalo asi 150 lidí. Náhradní silnice je vysvobodí ve středu.(26.12.2017)

Skalní sesuvy ničily ve Švýcarsku další vesnice

Varování klimatologů před dalšími sesuvy půdy v alpské oblasti ve Švýcarsku se naplnila. Ve čtvrtek večer kolem půl desáté se dala do pohybu masa kamení a bahna z hory Piz Cengalo. Tentokrát byly zasaženy vesnice Bondo, Sottoponte, Spino, Promontogno a Bregaglia, napsal server švýcarského listu Blick. V oblasti vydatně prší, což situaci komplikuje. Kusy skály se sesunuly v průběhu silné bouřky ve čtvrtek večer a opět v pátek brzy ráno. (1.9.2017)

Při rozsáhlých sesuvech půdy ve Švýcarsku zmizelo nejméně osm lidí

Po rozsáhlých sesuvech půdy v údolí Val Bondasca na jihovýchodě Švýcarska je pohřešováno nejméně osm lidí. S odkazem na místní policii o tom informovala televize Sky News. Už ve středu byla v oblasti nařízena evakuace několika malých vesnic, ne všichni obyvatelé se ale patrně dostali do bezpečí (24.8.2017)

Sesuv pohřbil část známé Pacific Coast Highway

Největší sesuv půdy v dějinách Kalifornie zavalil legendární silnici California State Route 1.(24.5.2017)

Sesuvy půdy v Kolumbii zabily během chvíle stovky lidí

Více než dvě stovky mrtvých si vyžádaly sesuvy půdy a záplavy na jihozápadě Kolumbie. Neštěstí se odehrálo ve městě Mocoa s přibližně 40 tisíci obyvateli, správním středisku provincie Putumayo, která leží poblíž hranice s Ekvádorem.(1.4.2017)

Sesuvy půdy pohřbily v Mexiku nejméně 40 lidí, na region se žene další bouře

Při sesuvech půdy v Mexiku způsobených tropickou bouří Earl o víkendu zemřelo nejméně 40 lidí. Většina z nich přišla o život ve státě Puebla. Sesuvy půdy o víkendu postihly také stát Veracruz. (8.8.2016)

Záplavy v Etiopii vyhnaly z domovů 120 tisíc lidí, 50 jich zahynulo

Záplavy a sesuvy půdy si na jihu Etiopie vyžádaly v posledních dnech nejméně 50 obětí. Více než 120 000 lidí vyhnaly povodně za poslední měsíc z jejich domovů. Napsaly to ve středu BBC a agentura Reuters, podle níž se dá očekávat, že během roku záplavy postihnou celkem asi půl miliónu Etiopanů. (květen 2016)

Sesuv umělého kopce v Číně. Hlína a suť zavalily tři desítky domů, pohřešuje se téměř 100 lidí

Rozsáhlý sesuv půdy zavalil 33 budov v čínském průmyslovém městě Šen-čen. Po 91 pohřešovaných lidech pátrá na 1500 záchranářů. Z oblasti bylo evakuováno okolo 900 lidí. Podle čínských úřadů ztratil stabilitu umělý kopec zeminy a stavební suti, který se následně zhroutil. Státní tisková agentura Nová Čína uvedla, že za sesuvem půdy stojí exploze potrubí s plynem.(21.12.2015)

Sesuvy půdy v Guatemale mají již 73 obětí, desítky lidí se stále pohřešují

Sesuvy půdy, k nimž došlo po silných deštích v Guatemale, si vyžádaly nejméně 73 obětí. Šest desítek osob bylo zraněno a kolem 350 lidí se stále pohřešuje. Naděje na jejich přežití je s postupujícím časem velmi malá, uvedla v neděli agentura Reuters odvolávající se na guatemalské úřady.(3.10.2015)

Čeští manželé zůstali v Dolomitech pod sesuvem půdy, muž nepřežil

Sesuv půdy a velké množství bahna se podle serveru listu La Repubblica navalily na automobily parkující před jednou z chat a smetly je. V jednom z vozů byl v tu chvíli český manželský pár. Šestapadesátiletého muže se již nepodařilo zachránit, třiačtyřicetiletá žena byla silně podchlazená převezena do nemocnice. Její stav je vážný.(6.8.2015)

V Indonésii zabíjel sesuv půdy

Nejméně tři mrtvé a 107 pohřešovaných si vyžádal sesuv půdy zaviněný přívalovými dešti na indonéském ostrově Jáva. Dalších 38 lidí bylo zraněno.(13.12.2014)

Japonsko zasáhly nevídané lijáky, sesuvy půdy zabily v Hirošimě 18 lidí

Nejméně 18 obětí na životech si vyžádaly sesuvy podmáčené půdy na kopcovitých předměstích japonské Hirošimy. Dalších 13 lidí je nezvěstných (20.8.2014)

Sesuv půdy v Nepálu přehradil řeku, jezero ohrožuje tisíce lidí

Masivní sesuv svahu na severu Nepálu, který nepřežilo minimálně osm lidí, zablokoval horské údolí, jímž protéká řeka Sun Kosi. Nad sesuvem se začalo vytvářet jezero, které ohrožuje tisíce obyvatel dalších vesnic v údolí.(3.8.2014)

Po průtrži mračen museli ve slovenské Vrátné dolině evakuovat přes stovku turistů

Obrovská průtrž mračen způsobila v pondělí večer sesuv půdy, který odřízl 122 turistů ve Vrátné dolině v Malé Fatře na Slovensku. Na pomoc jim přispěchali záchranáři Horské záchranné služby (HZS), kteří je evakuovali z nejvíce ohrožených míst.(22.7.2014)

Čínské povodně a sesuvy mají 45 obětí, k zemi se blíží tajfun

Nejméně 45 obětí už mají za poslední týden záplavy a sesuvy půdy, které postihly jižní Čínu. Dalších 21 osob je pohřešováno. K jižní oblasti země se také blíží tajfun Rammasun, který si na Filipínách vyžádal nejméně 40 mrtvých.(18.7.2014)

Po masivním sesuvu půdy v Afghánistánu zemřelo nejméně 350 lidí

Sesuv půdy v důsledku prudkých lijáků v severovýchodním Afghánistánu zabil nejméně 400 až 500 obyvatel. Další stovky lidí se pohřešují. Uvedla to podle agentury Reuters místní policie. Představitelé OSN hovoří o nejméně 350 mrtvých. Záchranné práce komplikuje nedostatek vybavení. Provincii v posledních dnech trápily vydatné deště a povodně. (2.5.2014)

Při sesuvu půdy u Seattlu zemřelo osm lidí

Počet obětí sobotního sesuvu půdy v americkém státě Washington stoupl na osm. Záchranáři našli v neděli v bahně a sutinách dalších pět těl. Informovaly o tom místní úřady. Několik dalších lidí utrpělo těžká zranění a přes deset osob zůstává nezvěstných. Pátrání pokračuje.(24.3.2014)

Statkem projel obří balvan, druhý se zastavil těsně před domem

Rodina, která bydlí na statku v italské vesničce Ronchi di Termeno v Jižním Tyrolsku měla velké štěstí. Ze skály nad domem a vinicí, která ho obklopuje, se utrhly dva obrovské balvany. Jeden z nich jim projel přes dvorek a zdemoloval stodolu, druhý se zastavil jen pár centimetrů nad domem (28.1.2014).

Při sesuvech půdy v Indonésii zahynulo 19 lidí

Nejméně 19 lidí zahynulo a deset dalších je pohřešovaných po dvou sesuvech půdy na hlavním indonéském ostrově Jáva (28.1.2014).

Sesuv půdy poslal pod zem italský supermarket

V italském městě Montescagliosa se po sesuvu půdy propadl do země místní supermarket. Poničeno bylo také několik komunikací. Městu byly z bezpečnostních důvodů pozastaveny dodávky plynu a elektřiny. Úřady se totiž bojí možných úniků.(5.11.2013)

Sesuv půdy ve státě Washington (USA)

Obyvatele malého ostrova Whidbey Island v americkém státě Washington ve středu ráno čekalo drsné probuzení. Ze svahu, na jehož vrcholu stojí několik stavení, se uvolnily tuny zeminy a sesunuly se do moře. Jeden dům sesuv zlikvidoval a třicítka dalších staveb je v ohrožení.(28.3.2013)

Sesuv půdy smetl vlak z kolejí

Dramatická nehoda, při které se naštěstí nikomu nic nestalo, se stala v pondělí v americkém Everettu ve státě Washington. Sedm vagónů projíždějícího nákladního vlaku tam smetl z trati sesuv půdy z přilehlého svahu.(18.12.2012)

Sesuv půdy v Rakousku zasypal auto, zemřeli v něm dva lidé

Sesuv půdy v Rakousku strhl na lesní silnici nedaleko Innsbrucku automobil a usmrtil dva lidi, muže a ženu. Metrový nános suché hlíny silnici u údolní lokality Inzinger Alm pokryl už v neděli brzy odpoledne, ale vůz byl lokalizován až večer.(12.8.2012)

Vesnici zlatokopů na Filipínách zavalilo bahno, nejméně 25 mrtvých

Vesnici zlatokopů na ostrově Mindanao jihu Filipín zavalil ve čtvrtek ráno místního času sesuv půdy. Vyžádal si nejméně 25 obětí. Jejich počet ale může stoupnout, protože nezvěstných je 180 osob. Patnáct lidí bylo zraněno.(5.1.2012)

Lijáky vyvolaly sesuvy půdy v Alpách

Průchod fronty s vytrvalými přívalovými dešti přes centrální Evropu způsobil od uplynulého víkendu do pondělka sesuvy půdy a přerušení dopravy na několika silnicích ve Švýcarsku, severním Německu i v Rakousku. K nejvýznamnějším zablokovaným trasám patří mezinárodní tah před Velký průsmyk svatého Bernarda, spojující Švýcarsko s Itálií.(4.9.2011)

Sesuv půdy pohřbil děti v malajském sirotčinci

Sobotní sesuv půdy, který zasáhl sirotčinec v Malajsii nepřežilo 15 chlapců a jeden dospělý. Devět lidí bylo při neštěstí v centrálním státu Selangor zraněno. Uvedly to podle agentury AP malajské policejní zdroje. (22.5.2011)

Lavina bahna smetla v Kolumbii autobus s 20 lidmi

Lavina bahna a kamení zavalila v Kolumbii autobus, v němž zahynulo 20 lidí. Sesuv půdy způsobily vytrvalé lijáky.(15.4.2011)

Proudy bahna a špinavé vody zalily jihovýchod Brazílie, zemřely stovky lidí

Ohromné záplavy decimují brazilské Rio de Janeiro a okolní města. Od úterka si vyžádaly bezmála čtyři stovky životů, lidé umírali v rozvodněné řece a při sesuvech půdy. Desítky dalších se pohřešují. Tisíce domů zůstaly bez proudu, telefonního spojení i pitné vody. Do oblasti se chystá prezidentka Dilma Rousseffová. (13.1.2011)

Sesuv půdy v Kolumbii si vyžádal nejméně 13 mrtvých

Nejméně 13 lidí zahynulo a 27 bylo zraněno při sesuvu půdy, který ve čtvrtek pohřbil pět domů a jeden bar ve městě San Gerardo v jihozápadní Kolumbii. Asi 400 lidí muselo být evakuováno. Sesuv vyvolaly prudké deště.(24.12.2010)

Při sesuvech půdy v Mexiku mohly o život přijít stovky lidí

Sesuvy půdy na západě Mexika zavalily dnes brzy ráno asi 300 domů. Panují obavy, že o život přišly stovky spících lidí. S odvoláním na místního guvernéra to uvedla agentura Reuters (28.9.2010)

Počet obětí sesuvů půdy v Guatemale stoupl

Již na 44 stoupl v Guatemale počet obětí sesuvů půdy, které vyvolaly dlouhotrvající mohutné lijáky. Oznámila to guatemalská oficiální místa. Dalších nejméně 16 lidí je pohřešovaných. Záchranné týmy v pondělí pokračovaly v pátrání, které musely v neděli přerušit poté, co nové sesuvy zavalily i několik pátračů.(7.9.2010)

Sesuvy půdy v Číně mají přes 1100 obětí, bahno uvěznilo stovky lidí

Už přes 1100 obětí si vyžádaly masivní sesuvy půdy, které postihly odlehlé oblasti Kan-su na severozápadě Číny. Postižena je po deštích i provincie S´čchuan, kde zahynulo pět lidí a 500 osob bahno uvěznilo v odříznutém městě Mian-ču.(13.8.2010)

Rodina i s domem zmizela v kráteru

Čtyřčlenná rodina zřejmě zahynula, když se její dům nedaleko kanadského Montrealu náhle propadl do země. Propad půdy vytvořil v zemi kráter o délce půl kilometru.(11.5.2010)

Mohutné záplavy a sesuvy v Riu mají na sto obětí

Nejméně 96 obětí si vyžádaly mohutné záplavy a sesuvy půdy, které postihly brazilské město Rio de Janiero. Úřady se obávají, že počet obětí může ještě výrazně vzrůst, protože je hlášeno mnoho nezvěstných. (7.4.2010)

Sesuv půdy pohřbil peruánskou vesnici, mrtvých je 20

Nejméně dvacet obětí si vyžádal v noci na sobotu sesuv podmáčené půdy v Peru, která zavalila andskou vesnici v oblasti Huanuco. Dalších 25 obyvatel se pohřešuje a padesát jich je zraněno. Zničeno nebo poškozeno bylo 120 domů. (3.4.2010)

Bahno zcela pohřbilo část vesnice v Indonésii

Pět lidí zahynulo v úterý při velkém sesuvu půdy v Indonésii, kdy bahno na západě Jávy pohřbilo část vesnice. Sedmdesát osob je nezvěstných a stovky jich ztratily střechu nad hlavou. Panují obavy, že počet obětí výrazně vzroste. (23.2.2010)

Lijáky a vichr zabily na Madeiře už 40 lidí, Češi mezi oběťmi nejsou

Záplavy a sesuvy půdy na portugalském souostroví Madeira si vyžádaly nejméně čtyřicet obětí a přes 120 raněných. Desítky lidí ztratily kvůli prudkým lijákům a silnému větru střechu nad hlavou. Podle úřadů není mezi obětmi žádný Čech (21.2.2010)

V italském Maieratu se utrhl svah, masy bahna těsně minuly vesnici

Itálii už několik dní sužují vytrvalé lijáky, které způsobily na jihu země rozsáhlé sesuvy půdy. U obce Maierato se utrhl svah a proud bahna se jen těsně vyhnul domům, záchranáři museli evakuovat přes 200 lidí. Kvůli sesuvům musely na Sicílii opustit domovy více než dvě tisícovky lidí.(16.2.2010)

Trať z Machu Picchu zavalilo bahno, 2000 turistů se nemůže vrátit

Prudký déšť a sesuvy půdy uvěznily v pondělí asi dvě tisícovky turistů u incké pevnosti Machu Picchu v peruánských Andách. Lidé nemohou odjet, protože vysokohorská železnice nejezdí, trať zablokovalo uvolněné kamení a bahno. (25.1.2010)

Při záplavách a sesuvech půdy v Brazílii od středy už 52 mrtvých

Nejméně 52 lidí od středy zahynulo v brazilském státě Rio de Janeiro při prudkých deštích, které na řadě míst způsobily sesuvy půdy. Mezi oběťmi je i 19 osob, které v pátek zasypaly trosky malého luxusního hotelu Sankay na turisty hojně navštěvovaném ostrově Ilha Grande, píše agentura AFP.(2.1.2010)

Kanárské ostrovy ochromil déšť a sesuvy půdy

Město La Aldea de San Nicolas na Kanárských ostrovech bylo ve středu odříznuto od světa. Silné deště tam způsobily sesuvy půdy, které zablokovaly mnoho cest. Sesuvy převracely auta a ničily domy.(24.12.2009)

Bahno na Filipínách zavalilo zdravotní středisko, šest mrtvých

Šest obětí si vyžádal rozsáhlý sesuv půdy na Filipínách. Masa bahna zavalila zdravotní středisko ve městě Taytay v provincii Palawan, vzdálené asi 600 kilometrů jižně od Manily. Budova nápor masy bahna nevydržela a zřítila se. Ve středu bylo z jejích trosek vyproštěné šest těl obětí.(8.10.2009)

Po sesuvech půdy na Sicílii nalezeno už 22 mrtvých

Poslední, ale stále ještě nikoli definitivní bilance série sesuvů půdy na Sicílii u Messiny, je 22 mrtvých a 30 raněných. Stále se však ještě pohřešuje 35 lidí. Postiženou oblast navštíví italský premiér Silvio Berlusconi. (3. 10. 2009)

Přívalové deště způsobily škody v Chile a v Mexiku

Přívalové deště trvající již tři dny v jižní a centrální části Chile vyvolaly rozsáhlé sesuvy půdy, které si dosud vyžádaly dva lidské životy, jeden člověk je nezvěstný.(8. 9. 2009)

Sesuvy půdy zabily v tchajwanské vesnici pravděpodobně na 390 lidí

Tchajwanský Vládní informační úřad (GIO) v pátek oznámil, že podle odhadů místních úřadů zahynulo ve vesnici Hsiao Lin na jihu země při sesuvech půdy způsobených tajfunem Morakot více než 390 osob. (14. 8. 2009)

Při sesuvu půdy v Indii zahynulo 43 lidí

Třiačtyřicet lidí zahynulo v sobotu při sesuvech půdy, které způsobily silné lijáky v severní Indii. S odvoláním na místní úřady to uvedla agentura AP. (9. 8. 2009)

Záplavy a sesuvy půdy zabily v Japonsku nejméně 10 lidí

Nejméně deset lidí zahynulo v důsledku prudkých dešťů, které o víkendu postihly jižní Japonsko a vyvolaly zátopy a sesuvy půdy. Oznámily to v pondělí místní úřady. (27. 7. 2009)

Sesuv půdy v Německu

V německém Nachterstedtu se po deštích sesunula masa půdy a strhla do bývalého lomu dům. Tisíce kubíků zeminy se sesunul v sobotu v půl páté ráno. Pás měl rozměry 350 krát 120 metrů. (18.7.2009)

Sesuvy půdy v Tádžikistánu zabily nejméně 18 lidí

Tádžikistán postihly neobvykle silné sesuvy půdy. Bahno a kameny pohřbily nejméně 18 lidí. (12. 5. 2009)

Oběti přívalových dešťů a sesuvů v Itálii

Silné srážky v Kalábrii podmáčely svah nad dálnicí, který se následně zřítil na vozovku. Při sesuvu půdy zemřeli tři lidé a další čtyři byli podle hasičů zraněni. (26. 1. 2009)

Brazílie

Nejméně deset lidí zahynulo během dvou dnů při povodních a sesuvech půdy, které postihly jih Brazílie, kde silně prší. Tři z obětí našly smrt v pondělí v troskách obchodního domu v Rio de Janeiro, který podemlela voda z lijáků. (17. 12. 2008)

V Číně se objevil po velkých deštích obří kamenný květ

Obyvatelé čínské vesnice Mej-lann u města Ťin-feng se doslova hrnou do tamějšího lesa, kde se podle nich po silných a dlouhých deštích objevila obří kamenná květina. Podivný objekt údajně objevil postarší vesničan zhruba před měsícem, když v lese sbíral dříví.

Záplavy a sesuvy půdy v Brazílii

Na jihovýchodě Brazílie zahynula téměř stovka lidí a desítky tisíc muselo opustit své domovy. (listopad 2008)

Stovky poškozených v Egyptě

Obrovské skalní řícení zasáhlo chudinskou čtvrť na předměstí Káhiry. (září 2008)

Bahnotok v nelegálním zlatém dole, Burkina Faso

Zahynulo nejméně 31 horníků. (srpen 2008)

Záplavy a sesuvy půdy v severním Vietnamu

Záplavy a sesuvy půdy vyvolané tropickou bouří Kammuri si ve Vietnamu vyžádaly nejméně 137 obětí. (srpen 2008)

© Česká geologická služba, 2007 - 2012    Home    Webmaster     Portál ČGS