Můj kousek Země
Česká geologická služba

Zadání soutěže MKZ 2013

soutěž již byla ukončena

Kámen, tužky, papír

Kámen – ve chvíli, kdy ho náš živočišný předchůdce vzal poprvé do ruky, začal se stávat člověkem. Cesta od nástroje a zbraně k velkolepým stavbám nebo mistrovským sochařským a šperkařským dílům trvala tři miliony let. Za tu dobu kolem nás zůstalo spousta kamenných výtvorů.

Vaším úkolem je najít ve svém okolí nějakou kamennou stavbu (třeba kostel, hrad, most nebo dům), popřípadě sochu, morový sloup, smírčí kříž nebo dokonce megalit a namalovat je. Měli byste také zjistit, z jakého kamene (přesněji horniny) je ta stavba postavena a z kterého lomu ten kámen kdysi vylomili a přivezli na staveniště. Zjištěné údaje připište k obrázku anebo je do něj rovnou nějak výtvarně začleňte.

Inspiraci pro daný úkol můžete hledat v našich knihách Hrady Čech a Moravy – z čeho jsou a na čem stojí, Za tajemstvím kamenů, České megality nebo Stavební a dekorační kameny Prahy a Středočeského kraje. Z posledně jmenované publikace, která je vlastně složenou zjednodušenou geologickou mapou s podrobným komentářem, vybíráme pro příklad jednu z uvedených staveb – Žateckou bránu v Lounech.

Žatecká brána

Na rekonstrukci Žatecké brány v Lounech byla použita kopaninská opuka.

Kopaninská opuka

Kopaninská opuka (odborný název, kterým tuto horninu označují geologové, je slínovec).

Lom Kopanina

Tato opuka byla vytěžena z lomu v Přední Kopanině.

Budeme rádi, když své stavby na obrazech nějak oživíte nebo obydlíte. Ať už historickými výjevy z dob jejich největšího rozkvětu či rejem turistů, papalášů, zvířátek a duchů místa v současnosti.

Užitečné odkazy, které vám mohou pomoci

Při zpracování úkolu můžete nahlédnout například do Virtuálního muzea ČGS, prohlédnout si Geologické lokality, nebo využít další užitečné a zajímavé odkazy.