Můj kousek Země
Česká geologická služba

Ročník 2011

Království vodní víly

Jednoho dne se Péťa zeptal maminky, kde se vlastně vyrábí voda, než ji pustí do vodovodních rour. Maminčina odpověď ho udivila – voda se prý nevyrábí. „Jsme odkázáni na království vodní víly,“ řekla tajemně maminka. „Když vílu rozhněváme neuváženým plýtváním, uzamkne prameny a voda dojde.“ Péťovi vrtalo hlavou, že jsou na světě věci, které se nedají vyrobit, a přesto na nich závisí lidský život. A kde je vlastně to království vodní víly? A jak to tam asi vypadá?

Ukázalo se, že o tom maminky moc nevědí. A tak se Péťa rozhodl, že to království vodní víly zkusí objevit a nakreslit. Pomůžete mu? Čím víc nejroztodivnějších komnat a prostor totiž bude království mít, tím víc živé vody v něm bude kolotat. Každý váš obrázek bude jeho součástí a přispěje k jeho kráse a důležitosti.

Žáruzmarupán

A pokud by se snad některým starším klukům zdálo království vodní víly Vodověry námětem dobrým leda pro holčičky, přimalujte do něj i jejího lstného nepřítele Žáruzmarupána. Však tušíte, jak ve skutečnosti vypadá a čím škodí.

Víte, že…

  • …množství vody, které spotřebujeme na jedno spláchnutí, musí vystačit lidem v Africe na celý den? A to si pro ni tamní maminka musí denně dojít tak do vzdálenosti 10 kilometrů a odnést ji vlastními silami. Zdaleka přitom taková voda není tak čistá jako ta vaše.
  • …jsme šestou zemí v Evropě, která má nejmenší zásoby podzemní vody na jednoho obyvatele? Méně podzemní vody má podle organizace Aquastat už jenom Litva, Belgie, Kypr, Lucembursko a Malta.
  • …miliarda lidí nemá dosud přístup k dostupným zdrojům pitné vody?
Více se o vodě dozvíte ve Vědě o Zemi