Můj kousek Země
Česká geologická služba

Odkazy

Z portálu České geologické služby

Geologické výzkumy České geologické služby v Antarktidě

Web věnovaný geologickým výzkumům, které prováděli specialisté České geologické služby v Antarktidě.

Svět geologie na Facebooku

Svět geologie je stránka na Facebooku určená všem milovníkům (neživé) přírody. Nabízí poznatky z oblasti věd o Zemi, a to zvláště o geologii a všech jejích disciplínách, dále např. pozvánky na akce nejen z ČGS, tematickou knižní produkci či zajímavá videa.

Geology TV

Účet České geologické služby na kanále YouTube.

Josef Sekyra - významný český geolog, geomorfolog a polárník

Josef Sekyra - web o významném českém geologovi, geomorfologovi a polárníkovi.

Rozcestník odkazů z portálu ČGS

Rozcestník na zajímavé stránky jiných organizací s geovědní tématikou.

Filmy a videa

Česká geologická služba na expedici v Antarktidě

Videozáznam z expedice České geologické služby v Antarktidě.ČGS zahájila systematické řešení geologických projektů týkajících se Antarktidy v roce 2002. Český geologický výzkum v Antarktidě, který probíhá na ostrově Jamese Rosse a na Antarktickém poloostrově, zahrnuje tvorbu geologické mapy, paleontologické studium, vývoj batholitu či kvartérního zalednění a další témata. Na výzkumných pracích se podílejí Česká geologická služba, PřF Masarykovy univerzity v Brně a PřF Karlovy univerzity v Praze.

Doklady života z věčně zamrzlého kontinentu

Dokumentární film. Antarktida bývá nazývána věčně zamrzlým kontinentem. Málokdo ale tuší, že v oblasti Antarktického poloostrova jsou velká odledněná území, kde paleontolog může nalézt úchvatné doklady života minulých dob. Film dokumentuje některé významné objevy, které se podařily během expedic České geologické služby na Antarktidu, například nálezy zkamenělého vodního plaza z dob dinosaurů a obřích amonitů.

Rozhlasové záznamy

Unikátní objevy českých vědců v Antarktidě

Audiozáznam o výzkumu českých vědců v Antarktidě na Českém rozhlase - Dvojce.

Články

Češi objevili v Antarktidě kosti ještěra. Žil před 75 miliony let

Článek o českých geolozích na iDnes.

Geologové ČGS představili unikátní kolekci fosilií z Antarktidy

Aktualita o unikátních nálezech českých geologů v Antarktidě na webu České geologické služby.

Výstavy

Paleontologie Antarktidy - výstava

Informace o výstavě Paleontologie Antarktidy v Chlupáčově muzeu historie Země na PřF UK.

Zajímavosti

Antarktický smluvní systém

O Antarktickém smluvním systému na Wikipedii.

Další informace týkající se ozonové vrstvy

V přiloženém souboru naleznete odkazy na webové stránky, kde se můžete dočíst mnoho dalších užitečných informací.

Aplikace

Virtuální muzeum České geologické služby

Virtuální muzeum vám umožní prohlížet si fotky zajímavých exponátů uložených ve sbírkách České geologické služby. Virtuální muzeum však neslouží jen jako fotoalbum, ale zároveň se zde můžete dozvědět spoustu zajímavých informací z oblasti paleontologie (věda o zkamenělinách), mineralogie (věda o minerálech) nebo petrologie (věda o horninách). Víte, čemu se v paleontologii říká Problematica, viděli jste někdy falzifikát fosilie? Zajímá vás jak byly kontinenty uspořádány v různých obdobích v geologické minulosti? Chcete vědět, na jakých místech můžete zkameněliny najít? Víte, co jsou to Lobopodi? Chcete se podívat jaké trilobity máme v našich sbírkách? Pak toto všechno najdete v našem Virtuálním muzeu.

Geologická encyklopedie on-line

Internetová geologická encyklopedie obsahuje vysvětlení více než 2600 geologických pojmů. Výklad je doprovázen širokou škálou ilustrací, nákresů, fotografií i tabulek. Encyklopedie je průběžně rozšiřována o nové termíny.

Geologické lokality

Databáze obsahuje záznamy o místech v České republice, která dokumentují ukázky mnoha velmi různorodých geologických jevů, významných výskytů hornin, minerálů i zkamenělin. Patří mezi ně nejen lokality zvláště chráněných území v různých stupních ochrany, ale také lokality vědecky významné či zajímavé, z nichž mnohé dosahují významu i lokalit chráněných.

Zeptejte se geologa

Potřebujete něco vysvětlit nebo získat informace? Pak se neváhejte obrátit na specialisty České geologické služby, kterým můžete vyplněním jednoduchého formuláře zaslat svůj dotaz. Můžete se ptát jak na teoretické, tak i na praktické záležitosti, včetně regionálně zaměřených dotazů (například na geologické podmínky či zajímavosti v okolí vašeho bydliště).

Fotoarchiv České geologické služby

Obsahuje více než 10 000 volně přístupných historických i současných snímků s geologickou tematikou. V souvislosti se soutěží si můžete mimo jiné prohlédnout fotografie zkamenělin, či další fotografie hornin ze zadání 3. kategorie: pískovec, opuka, žula a rula. Zajímavé jsou nepochybně i historické snímky starých dolů a lomů, krajiny z minulého století či dokumentace výstavby našich přehrad.

Odkazy na další weby

Přírodovědci.cz

Přírodovědci jsou komunikačním projektem Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, který představuje prostřednictvím atraktivních vizuálů čtyři sekce PřF UK – biologii, chemii, geografii a geologii.

Kamenožrout

Korespondenční geologický seminář Přírodovědecké fakulty UK v Praze

Jihočeský mineralogický klub

Zde naleznete zpracovaný systematický přehled minerálů.

Ministerstvo životního prostředí pro děti

Navštivte stránky Ministerstva životního prostředí věnované dětem. Připraveny jsou zde kromě zajímavých informací o tématech jako klima, vzduch, voda, krajina, odpady, půda, energie také nejrůznější hry a kvízy.

Paleontologie

Informační web obsahuje základní informace o paleontologii, zkamenělinách a jejich sběru. Zájemci, kteří by se chtěli paleontologii věnovat a více se zapojit do dění mezi amatéry i odborníky, se zde dozví o nejrůznějších možnostech a zajímavých příležitostech ke sběru i k setkávání.

Velká výzva

Video kampaně Velká výzva, kterou vede Hnutí Duha. Cílem kampaně je prosazení nového zákona, který závazně stanoví, jak Česká republika bude snižovat exhalace skleníkových plynů. Rozhýbe tak investice do moderních „zelených“ řešení.

Solární a ozonová observatoř ČHMÚ, Hradec Králové

Solární a ozonová observatoř, Český hydrometeorologický ústav, Hradec Králové

Monitorování stavu ozonové vrstvy v Antarktidě (český projekt)

Stránky Solární a ozonové observatoře českého hydrometeorologického ústavu a ČVUT - FEL PRaha

Ozonové zpravodajství ČHMÚ

Ozonové zpravodajství Českého hydrometeorologického ústavu

Ochrana ozonové vrstvy na stránkách MŽP

Tematika ochrany ozonové vrstvy na stránkách Ministerstva životního prostředí