Můj kousek Země
Česká geologická služba

Ročník 2012

Gaia má problém

Zadání pro 1. a 2. věkovou kategorii – možnost volby tématu

Gaia má problém. A když má problém Gaia – naše Země, máme problém i my. Kdo uhodne jaký? Představte si, že Gaia má na zadku díru! Slunce s Měsícem už se na to nemůžou dívat, taková ostuda! Ostatní planety na ni pokřikují hanlivé říkačky, které končí vždycky stejně: „Díra byla veliká jako celá Afrika!“ A přitom nemají zdaleka tak luxusní oblečení jako Gaia. Mars s Merkurem například jsou v porovnání s ní úplní trhani. Snad jen Venuše má na sobě „hadry fakt hustý“.

O čem že to je řeč? No snad jste si nemysleli, že kosmická těla a tělesa se producírují venku jen tak nahá? Možná kdysi dávno v pravěku, jako lidé. Dnes má ale skoro každá moderní planetka na sobě nějakou tu vrstvu prádla, a Gaia dokonce několik, a z těch nejlepších materiálů – od firmy Atmosféra, s. r. o. Je zkrátka pěkně nabalená. Co na tom, že jsou ty věci utkány z plynů a par a vypadají jinak než lidské, hlavně že slouží svému účelu a pomáhají Gaie udržet život, který by tu bez nich nemohl být.

Tenká modrá linie

Fotografie zobrazuje tenkou linii zemské atmosféry a zapadající slunce. Byla pořízena posádkou Mezinárodní kosmické stanice (International Space Station), když ke stanici připevňovala raketoplán Atlantis (zdroj: NASA, www.nasa.gov)

Vaším úkolem je nejprve zjistit, co všechno má naše Země na sobě a na kterém místě a ve které vrstvě oblečení tu díru vlastně má. (Nápověda: například spodní prádlo nosí Gaia trochu silnější – 6 až 20 kilometrů – a neříká mu punčocháče nebo kombiné, ale tak nějak divně jako – troposféra. Tam ta díra ale není!)
Aspoň jednou při tom pátrání taky zvedněte hlavu k nebi. A pak to všecko pěkně nakreslete! Oblékněte Gaiu, jak náleží, nabalte ji do všech vrstev, do nichž padá hvězdný prach a hoří, do trikotů, skafandrů a suknic, pod nimiž dují větry, víří kroupy a blýská se na časy. A nezapomeňte přikreslit ani onu strašnou díru, kterou bychom jí časem měli pomoci zalátat.

O tom, že skrze tu velkou díru by Gaiu i nás mohlo spálit slunce a co všechno by z toho bylo, se dočtete v dalších článcích na této stránce nebo vám to poví paní učitelka.

Pátrání po nebezpečné díře začíná. Kdo chce být velitelem expedice? (zdroj: NASA, www.nasa.gov)

Zloději trojitého kyslíku

Pro ty z vás, kteří odpovědi na otázky výše položené dávno vědí, protože pro budoucí vědce a výzkumníky je to přece hračka, máme jiný úkol, chcete-li. Představte si, že jste polárníci a jedete na Antarktidu zkoumat onu ozonovou díru, neboť je právě tam (vrstva ozonu v atmosféře je zde nejtenčí, a to v oblasti, která je svou rozlohou srovnatelná s velikostí Afriky).

Namalujte tedy sami sebe i kamarády na Antarktidě jakožto členy polární expedice zkoumající tloušťku ozonové vrstvy. Zjistěte si, co k tomu budete potřebovat a jak se to vlastně dělá, nebo prostě přijďte s vlastní, neotřelou metodou, jak je libo.
Jsme opravdu zvědavi, co si do pomyslné krosny s sebou na cestu k jižnímu pólu přibalíte. Každopádně byste měli vědět, že ozon (O3) je vzácnější, tříatomová forma kyslíku, že existují látky, tzv. freony, které tuto sloučeninu rozbíjejí na obyčejný, před ultrafialovým zářením nechránící kyslík O2 a že tedy O2 není jen značka telefonního operátora. Hlavně byste ale měli vypátrat zloděje našeho společného trojmocného kyslíku, což jsou nejspíš všichni ti, kteří kvůli svým ziskům či pohodlí dál produkují výrobky obsahující freony. Vypátrané zloděje i jejich produkty můžete rovněž nakreslit.

Jak (ne)udělat díru do světa

Zadání pro 3. věkovou kategorii

Vytvořte plakát upozorňující na nutnost ochrany ozonové vrstvy. Všechny podstatné informace, které k tomu budete potřebovat, najdete na těchto stránkách a spoustu dalších na internetu nebo v knihách.
Bude-li plakát srozumitelný i pro cizince či lidi, kteří o ozonové díře v životě neslyšeli, tím lépe. Nejlepší plakáty budou totiž zaslány do „ozonového sekretariátu“ Montrealského protokolu a Vídeňské úmluvy pod UNEP (United Nations Environment Programme, tj. Program OSN pro životní prostředí, nejvýznamnější organizace OSN v oblasti životního prostředí). Těšíme se na vaše originální výtvory.