Zalinkuj stránku v:
reddit reddit Přidat.eu Přidat.eu

Česká geologická služba – sekce Služby

PřihlášeníPřihlášení
Úvod > Služby > Laboratoře > LAREM > Instrukce

Elektronová mikroskopie a mikroanalýza, Praha

Pro volné termíny se, prosím, obraťte na pracovníky laboratoře - Patricie Halodová mob. +420 737313618, Ondřej Pour +420 731014820, tel.do laboratoře 251085220, 251085219, nebo nám napište e-mail na
patricie.halodova@geology.cz, ondrej.pour@geology.cz

Informace pro uživatele

Objednávání termínů, protokol o zadání analytických prací

Objednávání termínů analytických prací je možné po dohodě s pracovníky laboratoře, tel: +420 251 085 220, 219; e-mail: ondrej.pour(zavinac)geology.cz, patricie.halodova(zavinac)geology.cz

Termíny budou obsazovány v závislosti na datu objednání analytických prací a aktuálním rozdělení kapacit schválených ředitelem ČGS. Při objednávání termínů s Vámi pracovníci laboratoře rádi skonzultují detaily Vašich požadavků. Objednávat termíny analytických prací je vhodné alespoň 14 dní před plánovaným termínem měření.

Nezapomeňte při objednání uvést číslo úkolu/projektu. Děkujeme.

V případě, že přístroj bude z jakýkoli důvodů mimo provoz, budete o změně termínu neprodleně informováni. Pokud budete chtít zrušit Váš objednaný termín, oznamte to telefonicky, případně e-mailem, nejpozději 2 dny předem.

Analytické výstupy

Veškeré snímky a analytická data jsou předávána v obvyklé elektronické formě, na požádání i v tiskové podobě a zároveň jsou po dobu jednoho roku zálohována v archivu laboratoře.

Požadavky na analyzované vzorky

Vzorky pro kvantitativní mikroanalýzu musí být dokonale vyleštěny. Kvalita povrchu vzorku je kontrolována optickým mikroskopem v odraženém světle. V případě reliéfních a nedostatečně vyleštěných povrchů vzorků je možné provádět pouze analýzu kvalitativní.

V případě analýzy nevodivých vzorků zajišťujeme jejich napaření vrstvou uhlíku. Vzorky pro napaření vrstvou uhlíku je lépe dodat cca 3 dny před objednaným termínem, ušetříte čas v den plánovaných analýz.

Pro snímání povrchů vzorků v sekundárních elektronech je možné po předchozí dohodě naprášení jinými vhodnými materiály (Au, Au-Pd, Cr). V těchto případech je lépe vzorky předat s předstihem pracovníkům laboratoře cca 3 dny před objednaným termínem.

Pro EBSD analýzu je nutné povrch vzorku upravit metodou chemického leštění. V takovém případě je nutné dodat pracovníkům laboratoře preparáty (výbrusy nebo nábrusy) nejpozději 5 pracovních dní před dohodnutým termínem měření. Přijímány budou jen předem kvalitně vyleštěné vzorky.

Rozměry vzorků:

  1. standardní leštěný výbrus na podložním sklíčku rozměrů 48 x 28 x 2 mm
  2. nábrus o průměru 25 mm, výška max. 20 mm

V případě jiných rozměrů a dalších speciálních požadavků na vzorky kontaktujte, prosím, pracovníky laboratoře.

ikonka souborů Soubory
ikonka kontaktůKontakty
Česká geologická služba
Geologická 577/6
152 00 Praha 5
tel.: +420251085219
ondrej.pour@geologycz