Zalinkuj stránku v:
reddit reddit Přidat.eu Přidat.eu

Česká geologická služba – sekce Služby

PřihlášeníPřihlášení
Úvod > Služby > Laboratoře > LA-ICP-MS

Pracoviště laserové ablace (LA–ICP-MS)

Pracoviště laserové ablace ČGS je vybaveno nejmodernější zařízením pro měření stopových prvků a poměrů izotopů in situ v široké škále přírodních a syntetických materiálů. Tento typ analýz poskytuje informace o absolutním stáří a rychlosti geologických a planetárních procesů, stejně jako specifické chemické charakteristiky přírodních jevů, od geneze přírodních zdrojů po změny životního prostředí.

Laboratoř v současné době provozuje excimerový laserový ablační systém Analyte Excite 193 nm (LA, Photon Machines, USA) vybaveným dvou-objemovou HelEx ablační celou spojeným s quadrupolovým hmotnostním spektrometrem s indukčně vázným plazmatem Agilent 7900 ICP-MS (Agilent Technologies Inc., Santa Clara, USA).

Vysokoenergetický UV laserový ablační svazek (LA) produkuje na povrchu vzorku krátery o průměru od 2 mikronů do 300 mikronů. Materiál odpařený ze vzorku se pak odvádí z ablační cely přímo do plazmatu hmotového spektrometru ICP-MS, kde je ionizován a následně je detekováno jeho složení. Systém LA je plně řízen počítačem a umožňuje pozorování vzorku v reálném čase, jak v odraženém, tak i procházejícím světle. Systém může být naprogramován pro ablaci linií, bodů, nebo různých složitějších ablačních vzorů.

Tato technika je schopna stanovit mnoho stopových prvků až po nízké hodnoty ppm, ačkoliv absolutní úrovně detekce jsou vysoce závislé na měřeném prvku, matrici vzorku a průměru laserového svazku.

V laboratoři jsou zavedeny metodiky pro geochronologii izotopů U-Th-Pb v zirkonech, analýzu stopových prvků a izotopické analýzy.

ikonka souborů Soubory
ikonka kontaktůKontakty
Česká geologická služba
Geologická 577/6
152 00 Praha 5
tel.: +420251085329/305
jitka.mikova@geologycz