Zalinkuj stránku v:
Google Google Digg Digg reddit reddit Přidat.eu Přidat.eu

Česká geologická služba – sekce Služby

PřihlášeníPřihlášení
Nahrávám
Úvod > Služby > Archivy > Digitální archivy

Digitální archivy

Systematická digitalizace listinné dokumentace uchovávané v archivech České geologické služby probíhá dlouhodobě na specializovaných pracovištích v Praze a Brně. Jde o nejefektivnější způsob trvalé záchrany a uchování unikátních archivních dokumentů umožňující zároveň moderní způsob jejich dálkového zpřístupnění.

Digitální archiv Geofondu

Dálkový přístup k digitalizovaným dokumentům z archivu Geofond

Od 1.10.2021 jsou všechny dosud digitalizované archivní dokumenty on-line přístupné v nové prohlížečce pro registrované badatele z řad veřejnosti za paušální roční poplatek. Dostupných je aktuálně více než 48 000 závěrečných zpráv a posudků uložených v archivu Geofond (celkově přes 4 miliony stránek). Prohlížení na monitorech v centrální badatelně (Kostelní 26, Praha 7) je poskytováno zdarma.

Prohlížečka digitalizovaných dokumentů

Prohlížečka digitalizovaných archivních dokumentů je součástí aplikace ASGI. Signatury zpráv, které již prošly digitalizací, jsou po vyhledání označeny barevnou ikonou. Po otevření detailní informace záznamu a volbě „Prohlížet zprávu“ (tlačítko vpravo nahoře) je uživatel přesměrován přímo do prohlížečky, kde si po zadání přihlašovacích údajů může v plném rozlišení prohlížet jednotlivé stránky vybraného dokumentu v kvalitním rozlišení ve formátu JPG. Stahování je možné po jednotlivých stránkách ve formátu JPG, stahování více stránek najednou či vytvoření PDF však není možné. Podrobnosti viz Prohlížečka - návod.

Zpřístupnění pro veřejnost

Podmínkou zpřístupnění prohlížečky je registrace a zaplacení poplatku.

    Postup pro registraci a cenové podmínky:
  • 1) zašlete vyplněný objednávkový formulář na adresu: data@geology.cz. Na základě něho obdržíte fakturu ze strany ČGS
  • 2) uhradíte fakturu (paušální poplatek činí 1000,- Kč pro 1 osobu na 365 dnů)

    Po ověření došlé platby budou žadateli na jeho e-mail zaslány přihlašovací údaje pro přístup k prohlížečce digitalizovaných dokumentů, platnost je na dobu následujících 365 dnů.

Podmínky využití

Snímky digitalizovaných dokumentů jsou poskytovány pouze za účelem prohlížení pro vlastní studijní potřebu. Jejich další distribuování, prodávání či publikování je v rozporu s platnými právními předpisy a je zakázáno. Taktéž je zakázáno snímky umísťovat na jiných webových stránkách. Při zveřejnění informací obsažených v dokumentech je nezbytné vždy uvádět citaci díla včetně archivní signatury. Přidělená přístupová práva není dovoleno sdílet či poskytovat dalším osobám.

Další možnosti získání digitálních kopií archivních dokumentů

U dokumentů, které dosud digitalizací neprošly nebo pokud zájemce nebude využívat registrovaný přístup, je možno si zaslání kompletní digitální kopie nebo vybraných stránek objednat individuálně jako standardní zakázku – viz uvedené kontakty na pracovnice datových služeb.

Skeny jsou následně v dohodnutém formátu (PDF, JPG) žadateli zaslány elektronicky. V tomto případě jsou uvedené služby zpoplatněny dle platného ceníku služeb, cena je kalkulována za jednotlivé stránky (např. 1 str. A4 / 10,- Kč)


Kontakty: RNDr. Renata Kachlíková, RNDr. Marta Jelenová

Digitální fond mapových dokumentů

Podrobné informace o mapových dokumentech, které je možno poskytnout v digitální podobě jsou uvedeny na stránce Mapového archivu.
Kontakt: Ing. Katarína Černá

ikonka souborů Soubory
ASGI
ikonka kontaktůKontakty
Česká geologická služba
Kostelní 364/26
170 06 Praha 7
tel.: +420234742114
marta.jelenova@geologycz
Česká geologická služba
Kostelní 364/26
170 06 Praha 7
tel.: +420234742116
renata.kachlikova@geologycz