V aplikacích hmotné dokumentace a sbírek je možné vyhledávat veškerý materiál (paleontologický, mineralogický, petrologický, výbrusový, hmotnou dokumentaci) uložený ve sbírkách ČGS.
Aplikace zpřístupňuje evidenci veškerého dokumentačního materiálu k mapovacím akcím. Dokumentační materiál je ukládán a tříděn v dřevěných bednách na vzorky v depozitářích ČGS v Lužné u Rakovníka.
Aplikace zpřístuňuje přehled vědecky významného materiálu (vzorky hornin a minerálů) uloženého v odd. hmotné dokumentace a sbírek ČGS pokrývajícího území Českého masivu, případně části Karpat. Databáze je jako celek evidována v Centrální evidenci sbírek (CES) Ministerstva kultury ČR a její budování i využití podléhá předpisům vyplývajícím ze zákona 122/2000 Sb. Nejcennější část fondů (většina mineralogických vzorků) je uložena v depozitářích v Praze na Klárově, část pak z kapacitních důvodů v depozitáři ČGS v Lužné u Rakovníka.
Aplikace na vyhledávání vrtných jader, uložených v bednách v depozitáři ČGS v Lužné u Rakovníka. Vrtná jádra jsou v současné době reskartována pracovníky odboru Geofond (dr. Alan Donát) a zařazována do systému Vrtné hmotné dokumentace Geofond, tudíž jsou dočasně nepřístupná ke studiu.
Aplikace Virtuální muzeum zpřístupňuje on-line paleontologické a mineralogicko-geologické kolekce ČGS. Aplikace nabízí bohatou obrazovou a textovou dokumentaci k nejzajímavějším exponátům těchto sbírek ve verzi pro laiky i odborníky, včetně paleontologické kolekce v evidenci CES a materiálu spravovaném podle zákona smyslu zákona 122/2000 Sb. Součástí aplikace je i taxonomický strom, rejstřík pojmů, stratigrafická škála a zajímavé odkazy. Aplikace umožňuje i vyhledávání mapové.
Aplikace zpřístupňuje informace o veškerém výbrusovém materiálu uloženém v oddělení hmotné dokumentace a sbírek ČGS. Aplikace umožňuje vyhledávání krabic a jejich popisu a dále vyhledávání jednotlivých výbrusů uložených ve výbrusových krabicích (databáze výbrusů-krabice). K vyhledávání je možno použít názvů hornin sdílených s geologickým kódovníkem ČGS.