Geovědní databázové aplikace ČGS slouží k dokumentaci geologické stavby ČR, ať už ve fázi tvorby primární dokumentace, nebo standardizace používaného geologického názvosloví.
Aplikace zajišťuje přístup k datům databáze Dekorační kameny České republiky a umožňuje vyhledávat nemapové informace podle různých kritérií: obchodních názvů, petrografických, fyzikálně-mechanických vlastností hornin, minerálního složení, barvy, zrnitosti, míst těžby nebo způsobu použití.
Aplikace zpřístupňuje evidenci veškerého dokumentačního materiálu k mapovacím akcím. Dokumentační materiál je ukládán a tříděn v dřevěných bednách na vzorky v depozitářích ČGS v Lužné u Rakovníka.
Aplikace na rezervaci elektronové mikrosondy CAMECA SX100 na "Pracovišti elektronové mikroskopie a mikroanalýzy" - společném zařízení Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně a ČGS (pracoviště Brno).
Aplikace "Geologicky dokumentované objekty (GDO)" umožňuje na základě kreditu objednat vybraná data z databáze GDO ČR, spravované ČGS. Databáze pokrývá celé území ČR a obsahuje informace o 687 tis. objektech (vrty, sondy, lomy, jeskyně, studně, povrchové toky, nádrže aj.), včetně 615 tis. geologických vrtných profilů a 95 tis. objektů s hydrogeologickými záznamy. K dohledání požadovaných objektů lze použit vestavěnou mapovou aplikaci nebo databázové omezení vhodně zvolenými atributy.
Aplikace "Geohazardy - Katalog geologických rizik" poskytuje strukturované informace o potenciálně rizikových geofaktorech působících na území ČR, o nejdůležitějších relevantních datových zdrojích a o příslušné legislativě.
Aplikace je určena pro veřejnosti a slouží k oznamování starých důlních děl nebo jejich projevů na povrch, umožňuje i vkládání fotodokumentace. Podle § 35, odst. 4 zákona č. 44/1988 Sb., o ochraně a využití nerostného bohatství (horní zákon) je v případě zjištění starého důlního díla nebo jeho účinků na povrch stanovena všeobecná a bezodkladná oznamovací povinnost vůči Ministerstvu životního prostředí ČR.
Aplikace je responzivní a přizpůsobená pro dotyková zařízení (mobily a tablety). Mapa je generována technologií "mappek", což je řešení vyvinuté v ČGS, sestávající ze sady modulů Dojo a založené na ArcGIS Javasript API 3.x.
Aplikace zpřístupňuje databázi svahových nestabilit, která vzniká v rámci projektu MZV (ČRA) "Hodnocení náchylnosti k sesouvání v hornatých částech Gruzie", 2014-2016. Pro autorizované osoby umožňuje aplikace tvorbu a editaci záznamů terénní dokumentace a včetně připojování dokumentů k jednotlivým záznamům (fotodokumentace apod.). Záznamy svahových nestabilit jsou prezentovány také jako zákresy nad podkladovými mapami.