Zalinkuj stránku v:
reddit reddit Přidat.eu Přidat.eu

Česká geologická služba – sekce Popularizace

PřihlášeníPřihlášení
Úvod > Popularizace > Venkovní geologické expozice > Geopark Stožec

Geopark Stožec

Ve čtvrtek 23. června 2005 byla ve Stožci na Šumavě slavnostně otevřena stálá venkovní geologická expozice „Geologický vývoj jižní Šumavy“. Na přípravě expozice se podíleli jak geologové České geologické služby, tak pracovníci Národního parku Šumava. Expozice vznikla v rámci výzkumného projektu České geologické služby „Geologické mapování 1 : 25 000 a výzkum NP Šumava“.

Slavnostní otevření Geoparku Stožec na Šumavě.

Slavnostní otevření Geoparku Stožec na Šumavě. (Autor: Pavel Bokr)

Geologická expozice je umístěna v lesoparku v blízkosti Informačního střediska NP Šumava ve Stožci. Návštěvníci Národního parku mají tak jedinečnou možnost seznámit se s horninami a geologickými procesy, které v daleké i bližší minulosti budovaly podloží a reliéf Šumavy. V lesoparku jsou shromážděny vzorky hornin z jižní části Šumavy se stručným popiskem, lokalizací, fotografií horniny pod mikroskopem a informacemi o složení, stáří, vzniku a praktickém využití (ukázka cedulky s popisem vzorku). Části horninových vzorků jsou naleštěny, takže je možné dobře pozorovat minerální složení, textury a struktury hornin.

Součástí expozice jsou také dva informační panely, na nichž je v jednotlivých geologických obdobích prezentován geologický vývoj Šumavy s důrazem na geologické události, které jsou pro vývoj Šumavy významné. Výstava je ve stínu mezi stromy a uprostřed je stůl z přibližně 320 milionů let staré eisgarnské žuly, u kterého můžete posvačit či naplánovat další směr vašeho putování.

Informační brožura

K příležitosti otevření expozice byla vydána informační brožura „Geologická expozice Stožec“, která shrnuje základní poznatky o geologickém vývoji této oblasti a ve které dále naleznete geologickou mapu, fotografie granitu Plechý a orientační mapky s umístěním expozice. Informační brožuru je možné zakoupit v on-line obchodu ČGS, v prodejně České geologické služby, Klárov 3, Praha 1 a ve všech informačních střediscích NP Šumava.

Informační brožura k expozici

Informační brožura k expozici.

Autoři expozice

Po odborné stránce je expozice dílem geologů z České geologické služby - RNDr. Jaroslavy Pertoldové CSc., RNDr. Kryštofa Vernera, Mgr. Daniela Nývlta a RNDr. Jiřího Babůrka, PhD. ve spolupráci s panem Ing. Josefem Jiřičkou z NP Šumava. Na grafické úpravě se podíleli: grafické studio ARTEDIT Praha s. r. o, RNDr. Jaroslav Synek a MgA. Helena Balláková z České geologické služby. Technické vybudování expozice zajistila firma STA-ZA, s. r. o. a Kamenosochařství Váňa a syn, s. r. o. Realizace celého projektu probíhala od prosince roku 2004 do června 2005.

Schematická mapka obce Stožec na Šumavě s vyznačením polohy expozice.

Schematická mapka s vyznačením polohy expozice.

Geopark Stožec na mapy.cz

Geologická expozice Stožec Geologická expozice Stožec

informační brožura o geoparku

ikonka souborů Soubory
ikonka PDF dokument
Geopark Stožec

Poster o geologickém vývoji Šumavy.

ikonka odkazů Odkazy
Národní park Šumava - Geologická expozice Stožec

Stránka o geoparku na webu Správy CHKO a NP Šumava

ikonka kontaktůKontakty
Česká geologická služba
Klárov 131/3
118 21 Praha 1
tel.: +420257089463
jaroslava.pertoldova@geologycz
Česká geologická služba
Klárov 131/3
118 21 Praha 1
tel.: +420257089509
krystof.verner@geologycz