Zalinkuj stránku v:
reddit reddit Přidat.eu Přidat.eu

Česká geologická služba – sekce O nás

PřihlášeníPřihlášení
Úvod > O nás > Organizační členění > Útvar 400 > Odbor 480

Odbor 480 – centrum výzkumu litosféry

Centrum výzkumu litosféry vzniklo v rámci iniciativy Ministerstva školství České Republiky, které umožnilo financování velkých návratových projektů úspěšných českých vědeckých pracovníků do vlasti. Projekt "Role paleozoických akrečních a kolizních orogénů na růst kontinentální kůry" byl přijat v roce 2012 komisí ministertva školství a umožnil návrat čtyř českých pracovníků ze zahraničí. Česká geologická služba poskytla této skupině příslušné zázemí, jakož i institucionální rámec, který vyústil ve vznik Centra. Následně byl v roce 2019 přijat v rámci programu Excelence (EXPRO) projekt "Hlavní mechanismy periferálního kontinentálního růstu během superkontinentálního cyklu", díky kterému započatý výzkum dále pokračuje na vysoké mezinárodní úrovni. Centrum spolupracuje s řadou institucí v Česku, především s pracovníky Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Geofyzikálního ústavu Akademie věd, ale i se zahraničními univerzitami.

Základní pracovní metodou je terénní výzkum podporovaný moderní strukturní geologií, kvantitativní metamorfní petrologií, magmatickou petrologií, geochemií, geochronologií, geofyzikou a analogovým a numerickým modelováním orogenních procesů. Výzkumné práce Centra se zaměřují na pochopení dynamiky akrečních a kolizních orogénů, zejména na deformaci a tavení spodní kůry, rheologické chování litosféry a na růst kontinentů a tvorbu nové kontinentální kůry. Regionálně je výzkum zaměřen především na evropské variscidy zahrnující Český masiv, Vogézy, Centrální francouzský masiv, Pyreneje a marockou Mesetu, a na Středoasijské orogenní pásmo na území Mongolska, Číny a Ruska.

Karel Schulmann

Profesor Karel Schulmann

Výzkumný pracovník s 40 letou terénní zkušeností s hlavním důrazem na strukturní geologii a geotektoniku orogenních pásem. V současnosti vede projekt „EXPRO“ české grantové agentury GAČR. Je editorem časopisů Tectonics, Geological Society of America Bulletin, International Journal of Earth Science, Journal of the Geological Society of London a Terra Nova. Odbor 480 vede od roku 2012.

ikonka odkazů Odkazy
ikonka kontaktůKontakty
Česká geologická služba
Klárov 131/3
118 21 Praha 1
tel.: +420257089432
karel.schulmann@geologycz