Zalinkuj stránku v:

Česká geologická služba – sekce O nás

PřihlášeníPřihlášení
Nahrávám
Úvod > O nás > Aktuality > Text aktuality

Aktualita

Přednášky specialistů ČGS v rámci Týdne vědy a techniky

24. října 2012

Česká geologická služba si Vás dovoluje pozvat na přednášky, které proběhnou v rámci 12. Ročníku Týdne vědy a techniky pořádané Akademií věd ČR.
RNDr. Vlastimila Dvořáková: Nekonvenční zemní plyn - budoucnost nebo fikce na území České republiky
14.11.2012, 13.00, AKADEMIE VĚD ČR, Národní 3, Praha 1, Malý sál
Po čtyřiceti letech neustálé spotřeby všech nerostných surovin jich má lidstvo k dispozici více než kdykoliv předtím. I přes pesimistické odhady odborníků, ekonomů a mnohých politiků, rostoucí spotřebou všech nerostných surovin nečelíme jejich předpokládanému vyčerpání ale naopak zdrojů máme k dispozici více, než kdykoliv jindy v historii. Velkou měrou se na této situaci podíli i těžba nekonvenčního zemního plynu a ropy, zejména pak ve Spojených státech. Jen odhady nám zatím dovolují předpokládat, že podobná by mohla být i situace v Evropě a také v České republice. Je opravdu "Peak oil" za dveřmi nebo můžeme věřit našim odhadům?

RNDr. Vít Hladík, MBA.: Co s oxidem uhličitým? Uložit pod zem!(?)
12.11.2012, 13.00, Akademie věd ČR, Národní třída 3
Zachytávání a ukládání CO2 (CCS) je jedinou technologií, která umožňuje významně redukovat emise oxidu uhličitého vznikající při spalování fosilních paliv u velkých zařízení, jako jsou elektrárny, cementárny nebo ocelárny. CO2, skleníkový plyn významně se podílející na změně klimatu, je místo vypuštění do atmosféry zachycen a bezpečně uložen do podzemních struktur. Protože je technologie CCS teprve v raném stádiu využití, výzkum a vývoj plní nezastupitelnou roli při jejím zdokonalování, hledání vhodných geologických úložišť, posuzování možných rizik a snižování nákladů.

Autor: Patrik Fiferna

Aktuality

ikonka kontaktůKontakty
Česká geologická služba
Klárov 131/3
118 21 Praha 1
tel.: +420 257 089 448
fax: +420 257 531 376
radek.svitil@geologycz