Zalinkuj stránku v:

Česká geologická služba – sekce O nás

PřihlášeníPřihlášení
Nahrávám
Úvod > O nás > Aktuality > Text aktuality

Aktualita

Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha

Prohlídkou stavebních kamenů sv. Víta skončily vycházky Ing. Rybaříka

11. května 2012

Ve středu 9. května 2012 proběhla v rámci odboru krystalinika ČGS a České geologické společnosti prohlídka katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze. Vedle stručných historických faktů byla zaměřena především na kamennou výzdobu stavby. Přibližně padesáti účastníkům se dostalo informací, které by v jiných odborných knihách, ať už historických nebo zaměřených na architekturu či geologii, marně hledali. Vycházku už tradičně vedl Ing. Václav Rybařík, přední odborník na ušlechtilé stavební a sochařské kameny v Čechách, se kterým jsme se za posledních pět let podívali také do Národního památníku na Vítkově, na Vyšehrad, do budov Národního muzea, Národního divadla, Staroměstské radnice, prošli jsme se po Starém Městě, po zahradách Pražského hradu nebo po Karlově mostě.

Stavba katedrály započala v roce 1344, pokračovala pak během staletí v několika etapách, dokončena byla v roce 1929. Do obecného povědomí se zapsala pouze jako katedrála sv. Víta. K jejímu zasvěcení sv. Václavu a sv. Vojtěchu došlo v roce 1997 arcibiskupem Vlkem, neboť toto zasvěcení dostala už předchozí románská bazilika Spytihněva II. od biskupa Gebharta v roce 1074. Hlavním architektem byl zpočátku Matyáš z Arrasu, jeho nástupcem pak Petr Parléř a jeho synové. Na přelomu 19. a 20. století se stavby postupně zhostili J. Kranner, J. Mocker a K. Hilbert. Na výzdobě katedrály se podílela řada významných umělců a pohřbeny jsou zde významné korunované osobnosti českých dějin.

Při stavbě a výzdobě katedrály se uplatnila řada hornin české provenience, nejčastěji pískovce (např. hořický, žehrovický, zápský, vyšehořovický, horoušanský), mramory (slivenecký, vlašimský, slezský, nedvědický), opuky (petřínská, kopaninská), ale také hadce (Svatováclavská kaple), slezská žula nebo gabrodiorit z Todického vrchu u Velkých Popovic (hrobky v kryptě).

Bezmála tříhodinovou prohlídkou katedrály byl cyklus pražských vycházek za stavebními a dekoračními kameny pod vedením Ing. Rybaříka zakončen.

Autor: Petr Maděra, Barbora Dudíková Schulmannová

Připojené soubory

Svatováclavská kaple

Aktuality

ikonka kontaktůKontakty
Česká geologická služba
Klárov 131/3
118 21 Praha 1
tel.: +420 257 089 448
fax: +420 257 531 376
radek.svitil@geologycz