Zalinkuj stránku v:
Google Google Digg Digg reddit reddit Přidat.eu Přidat.eu

Česká geologická služba – sekce O nás

PřihlášeníPřihlášení
Nahrávám
Úvod > O nás > Aktuality > Text aktuality

Aktualita

Reakce České geologické služby na článek v MF Dnes ze dne 28. 3. 2012

29. března 2012

Česká geologická služba uvádí na pravou míru informace o studii „Nekonvenční zemní plyn z břidlic, potenciální zásoby a technologie jeho těžby“, které se objevily v deníku Mladá fronta Dnes 28. března 2012 v článku Martina Filipa.

1. Studii Nekonvenční zemní plyn z břidlic, potenciální zásoby a technologie jeho těžby vydala Česká geologická služba (dále jen ČGS) jako nezávislá státní instituce zřízená pro výkon státní geologické služby, která poskytuje odbornou podporu státní správě v oblasti geologických věd, se zaměřením na nerostné zdroje a přírodní rizika.

2. Studie podává základní informaci o břidlicovém plynu jakožto novém nerostném zdroji, který je těžen v USA a v některých dalších zemích, zatímco v České republice jeho zásoby nebyly dosud nikdy kvantifikovány. Závěry studie v žádném případě nelze interpretovat jako účelově zaměřené na podporu možného průzkumu a případné těžby. Studie také neslouží jako podklad pro jednotlivá správní řízení o průzkumných územích.

3. Studie byla odevzdána Ministerstvu životního prostředí v červnu 2011. Kdokoli o ni následně projevil zájem, MŽP nebo ČGS mu ji daly k dispozici. Na web ČGS byla umístěna po té, co počet zájemců o tuto studii začal narůstat.

4. Na studii se podíleli ti nejlepší odborníci z nekomerční sféry naftové a plynové geologie a ložisek vázaných na černé břidlice pod vedením výzkumné pracovnice ČGS RNDr. Vlastimily Dvořákové, která je přední českou specialistkou na ložiska ropy a zemního plynu a není závislá na žádné těžební nebo průzkumné firmě. Jako renomovaná odbornice je RNDr. Vlastimila Dvořáková členkou Americké asociace naftových geologů (AAPG).

5. Americká asociace naftových geologů je významnou mezinárodní profesní organizací, která byla založena už v roce 1917. V současnosti je největší geologickou společností na světě a sdružuje více než 31 tisíc geologů a jiných odborníku z mnoha zemí. Jejími členy jsou kromě jiných také akademičtí pracovníci, univerzitní učitelé a studenti.

Autor: Zdeněk Venera

Aktuality

ikonka kontaktůKontakty
Česká geologická služba
Klárov 131/3
118 21 Praha 1
tel.: +420 257 089 448
fax: +420 257 531 376
radek.svitil@geologycz