Zalinkuj stránku v:
reddit reddit Přidat.eu Přidat.eu

Česká geologická služba – sekce O nás

PřihlášeníPřihlášení
Úvod > O nás > Aktuality > Text aktuality

Aktualita

Kothurnocystid Procothurnocystis owensi, z publikace Lefebvre et al. (2022)

Tafilalt Volume of Geological Society of London, Special Publications

9. ledna 2023

V roce 2022 po dlouhých letech vyšlo tiskem monotématické číslo významné britské edice Geological Society of London, Special Publication No. 485 nazvané „The Great Ordovician Biodiversification Event: Insights from the Tafilalt Biota, Morocco“.

Toto číslo je věnované jedné ze světově nejvýznamnějších lokalit s výjimečným zachováním fosílií – svrchnoordovické Tafilalt lagerstätte v Maroku. Editoři monografického čísla jsou světoví lídři zpracovávající jednotlivé skupiny z Velké Británie, Španělska, Francie a z Belgie (nový pracovník odboru sedimentárních formací dr. P. Van Roy). Z dvaceti jedna publikací, které ve sborníku vyšly, jsou pracovníci ČGS autory nebo spoluautory hned šesti z nich (plus tři články od P. Van Roye).

Dr. M. Nohejlová je hlavní autorkou či spoluautorkou čtyř článků v tomto čísle – na předním místě je nutno uvést téměř dvousetstránkové monografické zpracování kornutních styloforátních ostnokožců autorů Lefebvre et al. (2022). Dr. M. Polechová je zase spoluautorkou rozsáhlé šedesátistránkové studie věnované svrchnoordovickým měkkýšům středního a východního Anti-Atlasu. Kritické shrnutí dosavadních znalostí o výjimečném zachování ordovických trilobitů z africké západní Gondwany, Evropské perigondwany a Avalonie podali P. Budil a O. Fatka.

Výše diskutované číslo Geological Society of London, Special Publications patří spolu se dříve publikovaným monotématickým číslem časopisu 3X Palaeo o spodnordovické Fezouata Biota k významným celosvětovým milníkům ve studiu výjimečného zachování fosilních organismů. Nic na tom nemění skutečnost, že Geological Society of London, Special Publications nemají v ČR oficiálně status impaktovaného periodika – jejich mezinárodní dopad je neoddiskutovatelný. Rád bych tak oběma kolegyním pogratuloval ke krásným a významným výstupům.

Autor: Petr Budil

Související odkazy

Odkaz na internetové stránky Tafilalt Volume of Geological Society Special Publications

ikonka kontaktůKontakty
Česká geologická služba
Klárov 131/3
118 21 Praha 1
tel.: +420 257 089 448
radek.svitil@geologycz