Zalinkuj stránku v:
reddit reddit Přidat.eu Přidat.eu

Česká geologická služba – sekce O nás

PřihlášeníPřihlášení
Úvod > O nás > Aktuality > Text aktuality

Aktualita

Proniknout do expedice Cotopaxi – dobýt nejvyšší vulkán světa

Účastníci Expedice Cotopaxi zavzpomínali na úspěch výpravy

30. listopadu 2022

Expedice Cotopaxi na nejvyšší činnou sopku světa se uskutečnila roku 1972 a zaznamenala světové prvenství v sestupu účastníků na dno kráteru této ekvádorské sopky. Cíle československo-polské výpravy, na tehdejší poměry velmi exotické, byly rozmanité – přírodovědné, vulkanologické i etnografické. Česká geologická služba vydala v roce 2018 knihu Gabriely Zoubkové a Miroslava Krůty Až na dno… Cotopaxi!, která expedici barvitě popisuje.

U příležitosti 50. výročí Expedice Cotopaxi se 24. listopadu v České geologické službě konalo slavnostní setkání účastníků výpravy. Na akci s názvem Proniknout do expedice Cotopaxi – dobýt nejvyšší vulkán světa zazněly vzpomínky členů na průběh cesty i na geologické mapování v Ekvádoru a následné vulkanologické výzkumy ve Střední Americe v gesci ČGS. Hosté mohli zhlédnout výstavu fotografií z výpravy, kterou zahájil velvyslanec Polské republiky v ČR Mateusz Gniazdowski.

Akci pořádaly Archiwum Nauki PAN i PAU, Instytut Historii PAN, Masarykův ústav a Archiv AV ČR, v. v. i. ve spolupráci s Českou geologickou službou.

Autor: Klára Froňková

Související odkazy

Fotogalerie z akce

G. Zoubková, M. Krůta: Až na dno… Cotopaxi! (kniha v e-shopu ČGS)

ikonka kontaktůKontakty
Česká geologická služba
Klárov 131/3
118 21 Praha 1
tel.: +420 257 089 448
radek.svitil@geologycz