Zalinkuj stránku v:
reddit reddit Přidat.eu Přidat.eu

Česká geologická služba – sekce O nás

PřihlášeníPřihlášení
Úvod > O nás > Aktuality > Text aktuality

Aktualita

Edice Osobnosti české geologie, sv. 2

Vyšly první dva svazky edice Osobnosti české geologie

13. září 2022

Pandemie covidu-19 – ať už přímo nebo nepřímo – způsobila citelné ztráty také mezi našimi geology, a tak se v nedávné době na redakčním obzoru objevily hned čtyři vzpomínkové monografie. Vznik celé edice, nazvané Osobnosti české geologie, se pak přímo nabízel, zvláště když svazky podobného ražení i formátu již v minulosti ve vydavatelství ČGS vycházely. Nová ediční řada volně navazuje na několik předchozích publikací věnovaných významným českým geologům, jako byli například František Pošepný, Radim Kettner nebo Quido Záruba, jež vyšly v rozmezí let 1983–2000.

První svazek je věnován životu a dílu doc. RNDr. Arnošta Dudka, DrSc., jeho podstatnou součástí je kromě biografie a vzpomínek kolegů také rozsáhlá bibliografie, která sama o sobě svědčí o mimořádném díle tohoto vědce a pedagoga. Hned za ním následuje monografie věnovaná našemu dalšímu dlouholetému kolegovi doc. RNDr. Zdeňku Kukalovi, DrSc., který se kromě geologie zabýval i oceánologií a patřil také mezi přední popularizátory oboru. Na Zdeňka Kukala v ní mimo jiné v rozsáhlejší stati vzpomíná i jeho vlastní syn, a to velmi otevřeně, vtipně a poutavě – stylem, který si v ničem nezadá s literárními výkony jeho otce.

Text publikací OČG je bohatě doprovázen mnohdy unikátními historickými fotografiemi z osobních i jiných archivů a také přehledným závěrečným kalendáriem, které – stejně jako bibliografii – v obou případech zpracovala RNDr. Hana Breiterová. Nová ediční řada bude v dohledné době pokračovat svazky věnovanými Vladimíru Prouzovi a Ferry Fediukovi. Zájemci o tyto publikace si je mohou objednat prostřednictvím našeho internetového obchodu (viz odkaz) nebo v Geologickém knihkupectví na Klárově.

Autor: Petr Maděra

Související odkazy

Edice Osobnosti české geologie, sv. 1: Arnošt Dudek, v internetovém obchodě

ikonka kontaktůKontakty
Česká geologická služba
Klárov 131/3
118 21 Praha 1
tel.: +420 257 089 448
radek.svitil@geologycz