Zalinkuj stránku v:
reddit reddit Přidat.eu Přidat.eu

Česká geologická služba – sekce O nás

PřihlášeníPřihlášení
Úvod > O nás > Aktuality > Text aktuality

Aktualita

Geologické zajímavosti ČR

Megalitické památky v aplikaci Geologických zajímavostí ČR

18. července 2022

Do popularizační aplikace Geologické zajímavosti ČR byla přidána nová vrstva Megality, která obsahuje mapové znázornění pravěkých kamenných památek na území Čech, ať už menhirů, kamenných stél nebo kamenných řad.

U každého megalitu je jeho lidový název, informace o rozměrech a popis horniny, která byla použita, včetně jejího petrologického určení a pravděpodobného stáří a také předpokládaná oblast původního výskytu této horniny. Většina znázorněných megalitů, pokud se je podařilo v terénu dohledat, obsahuje fotografii, případně i odkaz na další fotografie ve fotoarchívu.

Vybráno podle Šarič R. a Štěpánek P. (2001): České megality, Materna, 64 str., kde je možné najít další informace, nákresy a starší fotografie.

Tato data nejsou jen geologicky zajímavá, ale mohou posloužit i v archeologickém výzkumu při hledání odpovědí na otázky týkající se účelu, původu a stáří megalitických staveb. Jde zřejmě jen o naprostý zlomek původního počtu těchto prehistorických staveb a i vzhledem k tomu, že jde o vzácné doklady naší dávné minulosti, zasluhují si naší úctu a ochranu.

V současné době je možné ve společnosti zaznamenat zvýšený zájem o toto téma, což dokládá množství novodobých kamenných staveb na mnoha místech České republiky (ty nebyly do mapy zahrnuty). Nabízený přehled by tak měl posloužit k lepší informovanosti o těchto původních záhadných "kamenech" a většímu porozumění jejich významu.

Autor: Markéta Vajskebrová

Aktuality

ikonka kontaktůKontakty
Česká geologická služba
Klárov 131/3
118 21 Praha 1
tel.: +420 257 089 448
radek.svitil@geologycz