Zalinkuj stránku v:
Google Google Digg Digg reddit reddit Přidat.eu Přidat.eu

Česká geologická služba – sekce O nás

PřihlášeníPřihlášení
Nahrávám
Úvod > O nás > Aktuality > Text aktuality

Aktualita

Národní geopark Krajina břidlice

Nový národní geopark Krajina břidlice

15. června 2022

Rada národních geoparků České republiky na svém jarním zasedání v dubnu letošního roku v Broumově plným počtem hlasů doporučila ministryni životního prostředí udělení statutu „národní geopark“ oblasti zvané Krajina břidlice.

Získání certifikátu národní geopark Krajina břidlice je završením mnohaletých aktivit obcí, neziskových organizací i fyzických osob na části území pohoří Nízký Jeseník. Jedinečnost Krajiny břidlice spočívá v pohornické krajině, která vznikala těžbou břidlice po dobu několika staletí. V místech břidlicového hornictví lidé zanechali jedinečný otisk v krajině - třpytivé odvaly břidlic, ruiny hornických staveb v okolí jámových a stěnových lomů. Nejpřitažlivějším tajemstvím Krajiny břidlice jsou desítky starých dolů na břidlici, ohromujících dokladů lidské práce. Podzemí ukrývá dlouhé klenuté chodby vyskládané z břidlic, malé i nepředstavitelně velké dobývací komory, kilometry vyražených štol.

Slavnostní předání certifikátu Národní geopark Krajina břidlice zástupcům spolku Krajina břidlice ministryní životního prostředí ČR Ing. Bc. Annou Hubáčkovou se koná 20. června 2022 v 16 h v zasedací místnosti MŽP ČR č. 432.

V současné době je statut národního geoparku přidělen 10 územím a 1 geopark je kandidátem. Certifikát má platnost čtyři roky, poté musí být národní geopark revalidován. Přehled všech národních geoparků ČR i s odkazy na jejich webové prezentace je na stránce Rady národních geoparků.

Autor: Markéta Vajskebrová

Připojené soubory

Pozvánka na slavnostní předání certifikátu

Tisková zpráva ke vzniku národního geoparku Krajina břidlice

Související odkazy

Národní geopark Krajina břidlice

Rada národních geoparků

Aktuality

ikonka kontaktůKontakty
Česká geologická služba
Klárov 131/3
118 21 Praha 1
tel.: +420257089448
radek.svitil@geologycz