Zalinkuj stránku v:
Google Google Digg Digg reddit reddit Přidat.eu Přidat.eu

Česká geologická služba – sekce O nás

PřihlášeníPřihlášení
Nahrávám
Úvod > O nás > Aktuality > Text aktuality

Aktualita

Předání medaile

Profesorka Gerel oceněna medailí Jana Masaryka

21. července 2021

U příležitosti 80. narozenin ocenil velvyslanec České republiky v Mongolsku pan Jiří Brodský významnou představitelku mongolské geologie paní profesorku Očir Gerel medailí Jana Masaryka.

Paní Gerel se narodila 17. července 1941, ve složité době druhé světové války a stalinských čistek. Zájem o geologii, který se ukázal jako její celoživotní osud, v ní probudily knihy významného ruského geologa a popularizátora vědy A. Fersmana. Díky knihám o Praze a cestopisům Zikmunda a Hanzelky se po ukončení ruského gymnázia v Ulánbátaru rozhodla studovat geologii právě v Praze. Studium na Přírodovědecké fakultě UK v Praze završila v roce 1964 a následně zde v roce 1980 získala i titul RNDr. Vědecká práce profesorky Gerel je doložena více než 300 publikacemi. Jedna z posledních z nich, kniha „Mineral Resources of Mongolia“ vyšla na začátku roku 2021 a paní Očir Gerel ji editovala mimo jiné i s jejím spolužákem z Karlovy Univerzity J. Dostálem.

Jejím osudem je ovšem především univerzitní výzkum a výuka. Paní Gerel začala v roce 1965 vyučovat na katedře geologie a mineralogie Mongolské státní univerzity (dnes Mongolská univerzity vědy a technologie, MUST), kde stále působí. Díky jejím kontaktům lze dnes nalézt mongolské studenty geologie na univerzitách po celém světě včetně Prahy.

Přes ústup českých geologických společností z Mongolska po roce 1990 nezapomněla paní Gerel na své vzdělání, českou geologii stále propaguje a českou geologickou školu považuje za jednu z nejlepších na světě. Ona, její následovníci i současní studenti tak stále spolupracují na geologickém výzkumu s Českou geologickou službou, Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy či českými privátními firmami v oblasti aplikované geologie.

Paní Očir Gerel reprezentuje první generaci Mongolů, kteří vystudovali na českých vysokých školách, a jejíž příklad následovaly stovky dalších. K významnému výročí a ocenění paní profesorce blahopřejeme.

Autor: Pavel Hanžl

Připojené soubory

Profesorka Gerel

ikonka kontaktůKontakty
Česká geologická služba
Klárov 131/3
118 21 Praha 1
tel.: +420257089448
radek.svitil@geologycz