Zalinkuj stránku v:
reddit reddit Přidat.eu Přidat.eu

Česká geologická služba – sekce O nás

PřihlášeníPřihlášení
Úvod > O nás > Aktuality > Text aktuality

Aktualita

důl Turów

Česká geologická služba k opatření dolu Turów: Podzemní stěna nemusí stačit

27. května 2021

Ředitel České geologické služby Zdeněk Venera poskytl s kolegou Ondřejem Nolem vyjádření Hospodářským novinám k plánovaným opařením dolu Turów v článku Varování od dolu Turów. Podzemní stěna k ochraně české vody nestačí, je potřeba zbudovat delší.

Česká geologická služba zrealizovala v blízkosti dolu dlouhodobý průzkum, na jehož základě vypracovala pro Ministerstvo životního prostředí odborné hydrogeologické stanovisko. Zdůvodňuje v něm obavy České republiky z možného negativního vlivu rozšiřování a zahlubování polského dolu Turów na stav podzemních vod na našem území. V důsledku dlouhodobé činnosti dolu Turów může totiž dojít ke zvýšenému odtoku podzemní vody z ČR. Odborné vyjádření České geologické služby se stalo součástí podnětu pro posouzení věci Evropskou komisí.

Ačkoliv Soudní dvůr Evropské unie následně nařídil Polsku těžbu pozastavit, polská strana tuto variantu odmítá. Ochranu českých studní má tvořit podzemní stěna, kterou chtějí vybudovat. Jak se stěna bude stavět a je to dostatečná protekce českých podzemních vod? Specialisté České geologické služby odpovídají v přiloženém článku.

Autor: Klára Froňková

Připojené soubory

Varování od dolu Turów. Podzemní stěna k ochraně české vody nestačí, je potřeba zbudovat delší (PDF)

ikonka kontaktůKontakty
Česká geologická služba
Klárov 131/3
118 21 Praha 1
tel.: +420 257 089 448
radek.svitil@geologycz