Zalinkuj stránku v:
Google Google Digg Digg reddit reddit Přidat.eu Přidat.eu

Česká geologická služba – sekce O nás

PřihlášeníPřihlášení
Nahrávám
Úvod > O nás > Aktuality > Text aktuality

Aktualita

Mgr. Vlasta Čechová

Poděkování za obětavou práci Mgr. Vlastě Čechové

27. dubna 2021

Dlouholetá pracovnice České geologické služby Mgr. Vlasta Čechová končí v dubnu své působení ve Vydavatelství ČGS a odchází do zaslouženého pracovního odpočinku.

Všichni kolegové, kteří měli tu čest s ní pracovat, oceňují především její nesmírnou profesionalitu, milý a laskavý přístup i neúnavnost v pracovním nasazení. V kombinaci s organizačními schopnostmi, všímavostí a přátelskou otevřeností je nasnadě, že bude v pracovním kolektivu skutečně chybět.

Vlasta Čechová absolvovala Fakultu sociálních věd a publicistiky Univerzity Karlovy. Praxi získávala na několika pracovních pozicích – například jako odborná asistentka na své domovské fakultě či jako redaktorka Českého rozhlasu v Ústí nad Labem.

Do Ústředního ústavu geologického (ÚÚG), nynější České geologické služby, nastoupila v roce 1979 jako redaktorka do odboru vydavatelství, kde posléze díky své pracovitosti a houževnatosti působila v letech 1989-2005 na pozici vedoucí. Byla rovněž dlouholetou členkou Ediční rady publikací a map České geologické služby. Svoje filologické znalosti kontinuálně obohacovala o poznatky z přírodních věd, což ocenilo mnoho autorů odborných publikací, kteří vydali knihy pod hlavičkou naší instituce. Všichni věděli, že text přečtený zkušeným okem Vlasty bude zkrátka bez chyby! A to gramatické, stylistické i věcné.

V redakčním portfoliu Vlasty Čechové je nespočet publikací a na některých z nich se rovněž autorsky podílela – kupříkladu na knihách Hrady Čech a Moravy, z čeho jsou a na čem stojí či Vzpomínky z Café Barrande II a Vzpomínky z Café Barrande III.

„Nejčastěji vzpomínám na krásnou spolupráci na knížkách Vzpomínek z Café Barrande, které jsme s Vlastou sestavovali spolu s milým přítelem Jiřím Kovandou, který nás vloni opustil. Ještě jsme spolu všichni tři seděli v naší geologické kavárničce v Ježkově ulici na Žižkově a plánovali čtvrtý díl Vzpomínek, které ve třech vydaných dílech obsahovaly už tolik životních příběhů a vzácných postřehů o velkých postavách a také drobných přátelích naší geologie a příbuzných věd. I stovky besed a desítky výstav se uskutečnily v klubu Café Barrande a Vlasta Čechová byla častým účastníkem a znala dobře historii našich schůzek a besed. Proto byla tak vítaným spoluautorem Vzpomínek z Café Barrande II a III. Třeba se nám ještě podaří vydat další pokračování Vzpomínek na paměť přítele doc. RNDr. Jiřího Kovandy, s nímž jsme je chtěli napsat,“ vzpomíná na spolupráci s Vlastou Čechovou Vladimír Sattran, někdejší ředitel České geologické služby a autor mnoha knih.

I když nám všem bude Vlasta v pracovním kolektivu nesmírně scházet, srdečně jí přejeme v nové životní etapě mnoho štěstí a dny naplněné radostí – ať již na milované zahrádce, při četbě knih bez nutnosti jejich oprav nebo při neúnavném fotografování na výletech nejen po vlastech českých. Ať se daří!

Autor: Klára Froňková

Související odkazy

Vlasta Čechová na fotografiích ve Fotoarchivu ČGS

Vzpomínky z Café Barrande II v e-shopu ČGS

Vzpomínky z Café Barrande III v e-shopu ČGS

ikonka kontaktůKontakty
Česká geologická služba
Klárov 131/3
118 21 Praha 1
tel.: +420257089448
radek.svitil@geologycz