Zalinkuj stránku v:
Google Google Digg Digg reddit reddit Přidat.eu Přidat.eu

Česká geologická služba – sekce O nás

PřihlášeníPřihlášení
Nahrávám
Úvod > O nás > Aktuality > Text aktuality

Aktualita

Animace principu patentu pro úpravu grafitové suroviny

Česká geologická služba získala patent pro úpravu grafitové suroviny

5. ledna 2021

České geologické službě byl s účinností od 31. 12. 2020 přidělen patent PV 2018-357 použitelný při úpravě grafitové suroviny. Princip patentu spočívá v použití ultrazvuku při úpravě grafitové suroviny po její první flotační separaci.

Grafitová surovina se na požadovanou zrnitost běžně upravuje drcením a mletím, a proto často dochází k rozlámání deskových grafitových krystalů, tzv. vloček. Naproti tomu použití ultrazvuku zajišťuje plošné oddělení grafitových vloček od slíd a jiných jílových minerálů, se kterými grafit tvoří přírodní kompozit. Tento způsob proto významně umocňuje účinnost flotační separace grafitu, což vede ke zvýšení obsahu grafitu ve flotačním koncentrátu a zlepšení jeho kvality, a to při nižším počtu flotačních cyklů. Postup byl vyvinut především pro obtížně upravitelné grafitové suroviny, kdy grafitový koncentrát obsahoval velké množství balastních minerálních fází i po několikanásobné flotační separaci. Díky tomu se některá ložiska grafitu, která byla právě pro obtížnou upravitelnost suroviny považována za neperspektivní, mohou stát opět ekonomicky nadějnými. Zjednodušený princip patentu znázorňuje přiložená animace.

Na vývoji patentu se podílel tým specialistů České geologické služby ve složení František Pticen, Michal Poňavič, Bohdan Kříbek a František Veselovský.

Autor: Michal Poňavič

Související odkazy

Princip patentu PV 2018-357 pro úpravu grafitové suroviny - animace

ikonka kontaktůKontakty
Česká geologická služba
Klárov 131/3
118 21 Praha 1
tel.: +420257089448
radek.svitil@geologycz