Zalinkuj stránku v:
Google Google Digg Digg reddit reddit Přidat.eu Přidat.eu

Česká geologická služba – sekce O nás

PřihlášeníPřihlášení
Nahrávám
Úvod > O nás > Aktuality > Text aktuality

Aktualita

Logo CO2-SPICER

Česká geologická služba zahájila projekt přípravy pilotního úložiště CO2 v karbonátovém ložisku (CO2- SPICER)

26. listopadu 2020

Česká geologická služba zahájila realizaci česko-norského projektu CO2- SPICER, jehož hlavním cílem je připravit pilotní úložiště CO2 na dotěžovaném ložisku ropy a plynu nacházejícím se na jihovýchodě Moravy. Zároveň tím vznikne modelový příklad pro potenciální realizaci dalších úložišť CO2 v Česku i v Evropě.

Úvodní projektový mítink dne 23. 11. 2020 se s ohledem na vládní nařízení související s bojem proti epidemii koronaviru uskutečnil prostřednictvím videokonference. Podílelo se na něm několik desítek účastníků z pěti partnerských organizací, které společně na projektu participují. Kromě představení projektu a všech jeho dílčích částí bylo obsahem jednání i vzájemné seznámení projektových partnerů a přiblížení obsahu jednotlivých pracovních balíčků (WorkPackages).

Jak zdůrazňuje vedoucí projektu Vít Hladík z České geologické služby, v případě úspěšného završení celkového záměru se bude jednat o vůbec první pilotní projekt ukládání CO2 ve střední a východní Evropě. Realizace projektu CO2-SPICER navíc výrazně zvýší úroveň technologické připravenosti geologického ukládání CO2 v České republice a zároveň učiní významný krok směrem k reálnému zavedení technologie CCS ve střední Evropě.

Na projektu se kromě České geologické služby podílejí další čtyři partneři ze sféry výzkumu i průmyslu. Tuzemské organizace zastupují MND a.s., Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava a Geofyzikální ústav AV ČR, v.v.i. Norskou stranu reprezentuje výzkumná instituce NORCE. Projekt je realizován v rámci Programu na podporu aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací KAPPA vyhlášeného Technologickou agenturou ČR a financován z Norských fondů.

Autor: Klára Froňková

Připojené soubory

CO2- SPICER - úvodní projektový mítink prostřednictvím videokonference

ikonka kontaktůKontakty
Česká geologická služba
Klárov 131/3
118 21 Praha 1
tel.: +420257089448
radek.svitil@geologycz