Zalinkuj stránku v:
reddit reddit Přidat.eu Přidat.eu

Česká geologická služba – sekce O nás

PřihlášeníPřihlášení
Úvod > O nás > Aktuality > Text aktuality

Aktualita

Lokalita Jizerka

Nové 3D fotogrammetrické modely na stránkách ČGS

13. října 2020

Na webu České geologické služby byla rozšířena stránka o 3D geologickém modelování. Mimo již vytvořených 3D geologických modelů jsou zde nově k dispozici první ukázky technicky zcela odlišných 3D modelů, tzv. fotogrammetrických.

Zde prezentované fotogrammetrické modely byly využity při:

– monitoringu skalního řícení u Vodní nádrže Nechranice,

– monitoringu a výzkumu historických dobývek na potoku Jizerka a

– při rekonstrukci podzemních prostor dolů

Tato činnost je úzce navázána na zařazení bezpilotních letounů do činností ČGS a s tím související nutnost data jimi pořízená zpracovat a vizualizovat. Povrchové fotogrammetrické modely mohou vznikat také na základě ručně pořízených fotografií, ať už se jedná o dokumentaci lomu nebo důlního díla.

Modely zobrazené na webu jsou značně datové náročné (jeden model zhruba 100-200 MB) a vyžadují dostatečný výkon grafické karty ve Vašem zařízení (měly by ale fungovat i na moderních mobilech a tabletech). Vzhledem k tomu, že jde o premiéru tohoto způsobu zobrazování 3D modelů na našem webu, uvítáme veškeré Vaše připomínky a postřehy na e-mailu webmaster@geology.cz.

Autor: Ondřej Švagera, Radek Svítil

Související odkazy

Stránka "Geologické modelování ve 3D" na webu ČGS

ikonka kontaktůKontakty
Česká geologická služba
Klárov 131/3
118 21 Praha 1
tel.: +420 257 089 448
radek.svitil@geologycz