Zalinkuj stránku v:
Google Google Digg Digg reddit reddit Přidat.eu Přidat.eu

Česká geologická služba – sekce O nás

PřihlášeníPřihlášení
Nahrávám
Úvod > O nás > Aktuality > Text aktuality

Aktualita

James Ross Island

Byla vydána první geologická mapa severní části ostrova Jamese Rosse v Antarktidě

21. července 2020

Česká geologická služba vydala geologickou mapu severní části ostrova Jamese Rosse, ležícího východně od nejsevernějšího výběžku Antarktického poloostrova, v měřítku 1 : 25 000. Jedná se o první geologickou mapu této oblasti. Autory díla jsou specialisté České geologické služby Bedřich Mlčoch, Daniel Nývlt a Petr Mixa, kteří se dlouhodobě věnovali geologickému mapování tamějšího rozlehlého území. Spoluautory mapy jsou další účastníci antarktických expedic, kteří se na mapování spolupodíleli. Podklady pro terénní práce, týkající se zejména křídových sedimentů, dodali kolegové z Instituto Antártico Argentino.

Geologické mapování probíhalo zejména v době budování české antarktické stanice J. G. Mendela Masarykovy univerzity. Výpravy byly v letech 2005 až 2010 financovány v rámci programu výzkumu a vývoje zastřešeného Ministerstvem životního prostředí (Program výzkumu Antarktidy). Oproti původnímu projektu bylo geologické mapování podrobnější a zahrnulo celou odledněnou oblast severní části ostrova Jamese Rosse. Bylo to zásluhou D. Nývlta, kterému se podařilo získat z Britské antarktické služby archivní letecké snímky ostrova pro sestavení topografické mapy v měřítku 1 : 25 000.

Ostrov Jamese Rosse leží u Antarktického poloostrova vně polárního kruhu. Severní část ostrova představuje nejrozsáhlejší odledněné území Antarktidy. Sedimenty svrchní křídy stáří apt až campan, místy velmi bohaté na fosilie, jsou pokryty mohutnými výlevy alkalických bazaltů stáří miocén až pliocén, kdy kulminoval rozsah zalednění Antarktidy. Vznikly zde neobvyklé formy vulkanických výlevů, charakteristické pro podledovcový vulkanismus. Typické jsou zejména rozsáhlé mesety (plošné výlevy) složené z hyaloklastických foresetů, které se ukládaly ve vodním prostředí roztopených ledovců podobně jako deltové sedimenty. Svrchní část je tvořena na vzduchu utuhlými příkrovy láv.

Autor: Klára Froňková

Připojené soubory

Geologická mapa severní části ostrova Jamese Rosse 1 : 25 000 - náhled

Související odkazy

Fotogalerie z průběhu geologického mapování na ostrově Jamese Rosse v Antarktidě

Aktuality

ikonka kontaktůKontakty
Česká geologická služba
Klárov 131/3
118 21 Praha 1
tel.: +420257089448
radek.svitil@geologycz