Zalinkuj stránku v:
Google Google Digg Digg reddit reddit Přidat.eu Přidat.eu

Česká geologická služba – sekce O nás

PřihlášeníPřihlášení
Nahrávám
Úvod > O nás > Aktuality > Text aktuality

Aktualita

Kaňon Somoto

První globální geopark UNESCO ve Střední Americe vznikl díky českým geologům

13. července 2020

Historicky prvním globálním geoparkem UNESCO ve Střední Americe se stal kaňon řeky Coco v Nikaragui, který v roce 2004 objevili specialisté České geologické služby v rámci projektu zahraniční rozvojové pomoci ČR.

Geologové pracovali v oblasti několik let a studovali především přírodní rizika. Kromě běžného geologického mapování vyhodnocovali sopečnou činnost, zkoumali a stanovili místa ohrožená riziky sesuvů a bahnotoků, ničivých záplav i řícení skal.

Kaňon, nedávno nově pojmenovaný Somoto, vyhloubila řeka Coco ve vulkanických horninách - ignimbritech. V roce 2006 byl vyhlášen nikaragujskou vládou za přírodní památku a jeho celosvětový význam potvrdilo 209. zasedání Výkonné rady UNESCO v Paříži ve dnech 29. 6. – 10. 7. 2020, kdy byl Geopark Río Coco schválen coby globální geopark UNESCO. Na vzniku geoparku se významným způsobem podílely Ministerstvo životního prostředí a Česká geologická služba.

„Jsem hrdý na tým našich geologů, kteří v rámci dlouholetého výzkumu pod vedením RNDr. Petra Hradeckého zásadním způsobem přispěli vytvořením podkladů pro geologickou část nominačního dokumentu a interpretaci místních geologických lokalit ke vzniku prvního globálního geoparku UNESCO ve Střední Americe - Geoparku Río Coco," řekl Zdeněk Venera, ředitel České geologické služby.

Smyslem zřízení geoparku je ochrana přírodního i kulturního dědictví regionu, stejně jako sociálního života místních komunit a podpora geoturismu.

Autor: Klára Froňková

Připojené soubory

Objevení kaňonu Somoto v Nikaragui – kapitola z knihy 100 let ČGS, autor Petr Kycl

Související odkazy

Kaňon Somoto v Nikaragui - fotogalerie ve Fotoarchivu ČGS

Aktuality

ikonka kontaktůKontakty
Česká geologická služba
Klárov 131/3
118 21 Praha 1
tel.: +420257089448
radek.svitil@geologycz