Zalinkuj stránku v:
Google Google Digg Digg reddit reddit Přidat.eu Přidat.eu

Česká geologická služba – sekce O nás

PřihlášeníPřihlášení
Nahrávám
Úvod > O nás > Aktuality > Text aktuality

Aktualita

Výřez mapy

Nová verze mapové aplikace "Geologické zajímavosti ČR"

3. května 2016

Popularizační mapová aplikace Geologické zajímavosti ČR byla upgradována na novou verzi, která přináší řadu novinek.

Vyhledávání v aplikaci je nyní kompletně přepracováno a umožňuje vedle jednotlivých geologických zajímavostí vyhledávat i v geografických názvech České republiky (můžete tedy vyhledat např. název obce, do které plánujete výlet).

Národní geoparky, které v dosavadní verzi zakrývaly velkou část plochy republiky, jsou nyní odděleny do samostatné mapové vrstvy a ve výchozím nastavení vypnuty. Není problém si je kdykoli zapnout pomocí ovládání vrstev (jedno z tlačítek vpravo dole).

Základní vrstva aplikace Geologické zajímavosti ČR znázorňuje množství přírodních geologických výchozů, pozůstatků po lidské činnosti (těžba, umělé odkryvy), jeskyně a krasové jevy a geologické expozice v muzeích i v přírodě.

Aplikace nově zobrazuje dvě kategorie geologických zajímavostí: geologické exkurze a animace vzniku krajiny. Jedná se o geologicky zajímavá místa, ke kterým byl vydán exkurzní průvodce (možné přímo stáhnout v PDF formátu) a dále místa, jejichž krajinu si prostřednictvím animace (odkaz na 3D video ve flashi) můžete prohlédnout v určitém mezním období jejich geologického vývoje.

Tato základní datová sada je průběžně doplňována, v současnosti nabízí 1455 geologicky zajímavých míst, která stojí za to navštívit. Pro další představu o využití našeho nerostného bohatství aplikace zobrazuje také vrstvy Dekorační kameny a Důlní díla se základními informacemi o patřičných objektech.

Vedle obohacení obsahu a vyhledávání byl také zjednodušen a zkrácen formát odkazů na jednotlivé polohy a nastavení vrstev v mapě, takže by již nemělo docházet k "rozbití" odkazu při poslání mailem atd.

Po technické stránce byla aplikace výrazně přepracována. Použité mapové vrstvy se nyní definují v konfiguračním souboru, což usnadní budoucí obsahové změny bez zasahování do kódu aplikace a současně umožní v případě potřeby instantní tvorbu dalších podobných aplikací. Aplikace by měla také načítat obsah mapy rychleji ve srovnání s předchozí verzí.

Funkčnost aplikace napříč zařízeními (počítač, tablet, mobil), operačními systémy a prohlížeči zůstává zachována i v nové verzi.

Autor: Radek Svítil, Markéta Vajskebrová a Martina Fifernová

Související odkazy

Mapová aplikace Geologické zajímavosti

Aktuality

ikonka kontaktůKontakty
Česká geologická služba
Klárov 131/3
118 21 Praha 1
tel.: +420257089448
fax: +420 257 531 376
radek.svitil@geologycz