Zalinkuj stránku v:
reddit reddit Přidat.eu Přidat.eu

Česká geologická služba – sekce Mapy

PřihlášeníPřihlášení
Úvod > Mapy > Mapový archiv ČGS

Mapový archiv ČGS

Česká geologická služba shromažďuje nejrozsáhlejší sbírku geovědních map v České republice. Mapová sbírka obsahuje jednak tištěné geovědní mapy zobrazující území České republiky, ale i mapové výstupy z produkce ČGS v rukopisné a tištěné podobě. Součástí sbírky jsou také báńské mapy z archivu v Kutné hoře. Podstatnou částí sbírky jsou také tištěné mapy celého světa, z mezinárodní výměny a darů. Většina tohoto fondu je naskenovaná a přístupná v zobrazovacích náhledech.

Digitální mapový archiv

Internetové aplikace „Digitální mapový archiv“ zajišťují přístup k sbírce geovědních map. Výsledkem vyhledávání jsou jednak informace o mapovém dokumentu, ale i jeho náhledy. Součástí vyhledávání jsou i mapové rukopisné a tištěné doplňky (jako vysvětlivky, legenda, geologický řez a další dokumenty).

První tři aplikace pracují nad celou databází mapového archivu ČGS. Čtvrtá aplikace zajišťuje prostorový výběr, podle několika kritérií, pouze nad územím ČR. Pomocí všech aplikací jsou získávány zobrazovací náhledy větší části fondu, jednak ve formátu gif, pdf a jpg, kdy poslední dva již umožňují zoomování. Gif formáty jsou postupně nahrazovány zobrazením v jpg. Ta část fondu, která ještě není plně digitálně přístupná v aplikaci, je dostupná v centrální badatelně ČGS Kostelní 26, Praha 7.

Ikona Archiv - rychlé vyhledávání

Rychlé vyhledávání podle základních vlastností (obsahu mapy)

Umožňuje vyhledávání podle tematické skupiny (geologická, ložisková apod.), roku vydání, autora, země nebo kontinentu zobrazeného na mapě a měřítka.

Ikona Archiv - detailní vyhledávání

Detailní vyhledávání podle základních vlastností (obsahu mapy)

Vyhledávání podle tematické skupiny, tématu (geologická odkrytá, kvartérní apod.), roku vydání, autora, názvu mapy, ID dokumentu, zobrazené země a kontinentu, listokladu, čísla listu, jména listu a měřítka.

Ikona Archiv - doplňky k mapám

Doplňky k mapám

Aplikace určená k vyhledání vysvětlivek, geol. řezů, legendy a dalších doplňků.
Vyhledávání podle typu doplňku, názvu dokumentu, roku vydání, autora, ID dokumentu, země, kontinentu a čísla listu, jména listu. Pro prohlížení vysvětlivek doporučen prohlížeč Firefox.

Ikona Vyhledávání podle listokladů

Prostorové vyhledávání na území ČR

Aplikace Mapový archiv ČR umožňuje vyhledat a zobrazit lokalizované zákresy map pro území České republiky, které jsou uloženy v Archivu ČGS. Výsledkem vyhledávání je bibliografická informace a odkaz na náhled naskenované mapy.

Geologické mapy Evropy (1780-1918) Geologické mapy Evropy (1780-1918)

Interaktivní DVD starých map s geologickou tématikou z produkce archivu ČGS

Interaktivní geologické mapy ČR 1 : 25 000 (DVD-ROM) Interaktivní geologické mapy ČR 1 : 25 000 (DVD-ROM)

Interaktivní DVD s geologickými mapami 1:25 000 z fondu archivu ČGS.

ikonka kontaktůKontakty
Česká geologická služba
Kostelní 364/26
170 06 Praha 7
tel.: +420234742204
katarina.cerna@geologycz