Geologická mapa
Odolen Kodym, Český geologický ústav, 1998

Geologická mapa, kterou dostáváte na tomto CD, je výsledkem digitálního zpracování tištěné, zjednodušené Geologické mapy ČSSR v měřítku 1 : 500 000. V následujícím textu najdete základní informace o historii jejího vzniku.

Geologická mapa ČSSR 1 : 500 000 byla jedním z výsledků soustavného regionálního výzkumu státního území, prováděného Ústředním ústavem geologickým (v ČR dnes Český geologický ústav). Hlavní část regionálního geologického výzkumu, která vedla ke vzniku mapy, započala po roce 1945 a byla ukončena v rámci přípravy 23. mezinárodního geologického kongresu v Praze v r. 1968. Vychází z geologické mapy 1 : 200 000, ale navíc zobrazuje i kvartérní sedimenty a přilehlé části území všech sousedních států. Vhodné umístění legendy umožnilo zachytit na mapě podstatnou část Českého masivu a vnějších Karpat, ale i severovýchodní zakončení Alp. Mapu sestavili O. Fusán (vnitřní Karpaty, Alpy), O. Kodym (Český masiv), O. Matějka (vnější Karpaty) a L. Urbánek (kvartér).

Pojetí legendy bylo na rozdíl od dřívějších map důsledně stratigrafické. Základní barvou bylo stáří jednotky vyznačeno i v metamorfovaných sedimentech. Pouze pro magmatity a některé vložky v sedimentech bylo barvou vyznačeno látkové složení horniny, ale i tam je stáří vyznačováno v legendě a indexem. Kvalitní geologický podklad umožňoval sestavit tuto mapu jako velmi podrobnou nejen pokud se týká legendy, ale i znázorňováním i menších geologických těles.

Doplňováním kvartérních sedimentů a zobrazením částí území sousedních států se sestavování mapy podstatně zkomplikovalo. Výzkum kvartéru se po válce soustřeďoval zejména na některé oblasti, takže naše znalosti kvartéru v různých částech území byly nestejné a navíc často zachycené pouze v podrobnějších mapách. Nejvíce údajů bylo čerpáno z rukopisné mapy minerální síly půd ČSSR 1 : 200 000. Také podklady, jež se podařilo získat pro území sousedních států, byly různé podrobnosti a jejich koncepce nebyla jednotná. Největší problém vznikl při zobrazování území tehdejšího SSSR, který měl nejpřísnější předpisy o utajování. Geologickou mapu tam opatřil "ze známosti" doc. Matějka, a to bez topografického podkladu. Rozsah kvartéru v ní musel být doplněn podle předválečného stavu. Nová geologická mapa Rakouska 1 : 1 000 000 byla doplněna podle dalších podkladů, získaných při návštěvě ve Vídni.

Od svého vydání v roce 1967 mapa slouží široké geologické veřejnosti jak přímo, tak jako podklad pro později vydávané specializované mapy. Přes vysoký náklad (6 000 exemplářů české a 6 000 exemplářů anglické verze) byla rozebrána v r. 1989. Novější geologické výzkumy sice přinesly četné poznatky o geologii zobrazeného území, ale názory na celkovou stavbu a stáří většiny zobrazovaných jednotek se změnily málo, takže mapa si svoji hodnotu dosud zachovala. Česká část původní mapy, která je obsažena na tomto CD, je tedy reedicí pozoruhodného díla naší poválečné historie.

V roce 1992 mapu upravili J.Pokorný, L.Odehnal a A.Dudek jako geologický podklad pro vydání "Mapy ložisek nerostných surovin ČSR".

Tato verze byla v roce 1995 digitalizována ve spolupráci s firmou Picodas. Mapa byla vektorizována z naskenovaných tiskových fólií pomocí software CADCore. Vektory pak byly převedeny do formátů ArcInfo a ArcView (coverage a shapefile).

V současné době vzniká v Českém geologickém ústavu nová geologická mapa ČR 1 : 500 000, která vychází z právě dokončené edice geologických a odvozených map ČR 1 : 50 000. Pro její tvorbu je již používána digitální technologie.