Družicová mapa
Luboš Kučera, GISAT, 1998

Družicová mapa České republiky vytvořená pomocí družicových dat Landsat MSS. Tato družice se pohybuje na oběžné dráze ve výšce 705 km, po níž přelétá nad zemským povrchem v severojižním směru. Pořizuje scény v pásu, který je na povrchu země široký 185 km. Stejné místo přelétá vždy jednou za 16 dní. Skenující radiometr (skener) MSS pořizuje současně údaje o intenzitě odraženého slunečního záření ve čtyřech spektrálních pásmech (0,5-0,6 mm, 0,6-0,7 mm, 0,7-0,8 mm, 0,8-1,1 mm). Velikost plochy, ze které je tato hodnota měřena, je na zemském povrchu 80 x 80 m.

K vytvoření obrazové podoby zemského povrchu ve správném geometrickém uspořádání je třeba data geometricky transformovat do zvoleného mapového zobrazení a také jim přiřadit určitou barvu. Družicová mapa v přiloženém souboru byla z dat skeneru MSS spojena tak, že jeden bod odpovídá ploše 200 x 200 m. Jeho barevnost je určena výsledkem barevné syntézy ze tří spektrálních pásem. V této kombinaci je první pásmo prezentováno v červené barvě, druhé v modré a čtvrté v zelené barvě. Pro lepší vizuální interpretaci je zvýšen kontrast snímku a zvýrazněny vodní plochy.

V této barevné kombinaci jsou lesy zobrazeny odstíny zelené barvy, zemědělská plocha je rozeznatelná podle mozaiky polí v hnědé, oranžové, žluté a oranžové barvě, sídla mají odstíny červené a vodní plochy tmavomodré až černé.

Nabídka v oblasti družicových dat je v současné době velmi široká a umožňuje vytváření družicových map v měřítkové škále 1 : 10 000 až 1 : 1 000 000 pro jakékoliv území naší planety. Díky své aktuálnosti a velkému spektrálnímu rozsahu (viditelné, infračervené, mikrovlnné záření) představují taková data jedinečný zdroj informace o území včetně možnosti tvorby digitálního modelu terénu.

Název souboru: druzice.tif, druzice.tfw
Datový formát: TIF RGB

Zobrazení: Křovákovo
Souřadnicový systém: S-JTSK
Elipsoid: Bessel

Kontakt:

© Copyright GISAT, 1998
Original Data © ESA (1996), Distributed by EURIMAGE