Obsah:

  1. Úvod
  2. Základní pojmy
  3. Popis uživatelského rozhraní
  4. Popis jednotlivých nástrojů
    1. Nástroje pro práci se soubory
    2. Nástroje pro nastavení pohledu
    3. Nástroje pro práci s tématy
  5. Tisk, export
  6. Nápověda
  7. Přehled použitelných formátů

I. Úvod

ArcExplorer je nový desktop GIS od firmy ESRI. Jde o 32-bitovou aplikaci pro Windows 95 a Windows NT 4.0, vybudovanou technologií MapObjects.
Je to vhodný prostředek pro prohlížení geografických dat, které mohou být ve většině formátů firmy ESRI a v několika formátech rastrových. Má snadno ovladatelné uživatelské rozhraní. Nabízí možnost provádět vyhledávání a jednoduché dotazy pomocí logických podmínek. Umožňuje volit grafické atributy prvků a vlastní nastavení poté uložit jako projekt. Kromě tištěného výstupu lze mapu také exportovat v některém z rastrových formátů a posléze použít v jiné aplikaci. Je možno pracovat s daty uloženými nejen lokálně, ale lze přímo použít i internetovská data nabízená na některých www stránkách.
ArcExplorer je freeware, data tedy můžete dodávat i tam, kde nemají k dispozici komerční GIS prohlížeč, a zvýšit tak počet uživatelů. ArcExplorer je součástí tohoto CD, získáte ho i na internetovské adrese http://www.esri.com/arcexplorer. Zde také funguje diskusní fórum, kam se můžete obrátit s dotazy a problémy.

Program vyžaduje nenáročné technické vybavení:
Minimální konfigurace: PC 486DX, 5 MB volné paměti na pevném disku a Windows 95 + 8 MB RAM nebo Windows NT 4.0 +12 MB RAM.
Doporučené konfigurace: Pentium, Windows 95 nebo Windows NT, 10 MB volné paměti na pevném disku a 16 MB RAM.

II. Základní pojmy

Téma. Data jsou v ArcExploreru organizována ve vrstvách zvaných témata (viz obr.). Téma obsahuje množinu geografických prvků stejného druhu (silnice, hranice států, sídla atd.) a stejného typu (body, čáry nebo polygony). Téma lze upravovat pouze tehdy, je-li aktivní. Téma uděláme aktivní tím, že klikneme na lištu s jeho legendou v tabulce obsahu.
Atributová tabulka. Každý prvek je nositelem informací nejen o poloze na zemském povrchu, ale i negrafických. Tyto informace jsou ukládány v tabulce atributů, přičemž každé téma má právě jednu takovou tabulku a každému prvku v této tabulce přísluší právě jeden záznam.
Projekt. V projektu se zaznamenává stav aplikace v okamžiku uložení, jako např.cesty k jednotlivým datům (ne data samotná), všechna uživatelská nastavení apod. Projekt je textový soubor s příponou .aep
Zobrazení. Mapové okno aplikace se skládá ze dvou částí. Levá část se nazývá Tabulka obsahu a jsou v ní legendy všech používaných témat. Pravá část obsahuje grafické znázornění jednotlivých vrstev.

III. Popis uživatelského rozhraní

Tabulka obsahu
Tabulka obsahu má dva režimy - lokální a WWW. Tabulka obsahu nabízí seznam všech témat v zobrazení. Témata je možno aktivovat, zapínat a vypínat jejich vykreslování a měnit pořadí vykreslování.

Overview
Pod tabulku obsahu si můžete otevřít okno celkového rozsahu mapy (overview). Lze si vybrat, které z témat chcete v tomto okně vykreslovat. Červený obdélník ukazuje výřez aktuálního zobrazení.

Měřítková lišta
Ve spodní části okna zobrazení je možno nechat vykreslit měřítkovou lištu. Měřítková lišta má tři části. Vlevo jsou dvě číselné hodnoty představující odečet souřadnic polohy kursoru vzhledem k počátku mapy. Tato čísla jsou dána v mapových jednotkách. Uprostřed lišty je měřítko mapy a vpravo stupnice měřítka.

Mapové jednotky
Jsou to jednotky, v nichž jsou data uložena. Mapové jednotky mohou být desetinné stupně (zeměpisné souřadnice), metry nebo stopy.

Stupnice měřítka
Jednotky stupnice měřítka si lze zvolit. Vybrat si můžete metry, kilometry, stopy nebo míle. Jednotky obrazovky mohou být stopy nebo palce.

IV. Popis jednotlivých nástrojů

Nástroje jsou seskupeny ve třech typech menu - v roletovém menu, v menu ikon a v popup menu. Jelikož se většina z nich nachází ve více menu najednou, je jejich popis členěn podle účelu a ne podle umístění v uživatelském rozhraní.

IV A. Nástroje pro práci se soubory

Save View (Uložit zobrazení)
Uloží aktuální obsah vašeho zobrazení do projektu. V adresářové struktuře si můžete zvolit, kam se projekt uloží a jak se bude jmenovat. Vytvořený projektový soubor bude mít příponu .aep.

Close ArcExplorer View (Zavřít projekt ArcExploreru)
Uzavře projekt.

Open View (Otevřít projekt)
Otevře projekt.

New ArcExplorer (Nové zobrazení)
Otevře nové zobrazení.

IV B. Nástroje pro nastavení pohledu

Pan
Zobrazení můžete posunovat libovolným směrem nebo ve směru šipek.

Zoom
Můžete využít lupu na plný rozsah, aktivní téma, na předchozí rozsah nebo zvětšovací a zmenšovací lupu.

Toggle Display of Explorer View (Přepnout obrazovku do okna zobrazení)
Schová legendu a zvětší tím plochu pro zobrazení.

Map Display Properties (Charakteristiky mapového displeje)
V charakteristikách mapového displeje si vyberete barvu pozadí mapového okna, barvu pro výběr prvků, akci po stisku klávesy Escape (činnost pokračuje bez přerušení, zastaví se tvorba celého zobrazení nebo pouze právě vykreslované vrstvy), možnost posunovat zobrazení pomocí šipek na klávesnici a rámeček kolem zobrazení.

IV C. Nástroje pro práci s tématy

Add Theme to View (Přidat téma do zobrazení)
Zobrazí dialogové okno, které umožňuje přidat do zobrazení nové téma.

Retrieve Vector Data (SHP format) (Uložit data jako shapefile)
Uloží data z Internetu na lokální disk. Zadáte, zda chcete lokalizovat data v rozsahu aktuálním, dvojnásobném nebo čtyřnásobném, a určíte adresář, kam se mají umístit. Všechna právě stažená témata si můžete okamžitě nechat vykreslit do lokálního módu nebo si je nechat pro pozdější využití.

Theme Properties (Charakteristiky tématu)
Otevře dialogové okno s názvem tématu a způsobem zobrazování prvků. Zobrazování je závislé na zvoleném způsobu klasifikace tématu. Prvky je možno zobrazit všechny stejným symbolem, jedinečnou hodnotou, třídami nebo je popisovat zvolenou hodnotou z atributové tabulky.

Classification Options (Možnosti klasifikace)
Klasifikace je rozdělení prvků v tématu do tříd podle určitého kritéria. Pro každou třídu pak lze nastavit jiný grafický atribut (např. téma měst je možné rozdělit do tříd podle velikosti a pro každou třídu pak zvolit jinou velikost symbolu). Podle typu tématu (je-li polygonové, čárové nebo bodové) mohu volit tyto atributy:
Bod - barvu značky, velikost, úhel natočení a styl (kolečko, čtverec, trojúhelník, křížek nebo písmo). Pokud zvolíte styl písmo, musíte ještě vybrat font a znak. Linie - barvu, sílu a styl (plná, čárkovaná, tečkovaná, čerchovaná nebo čerchovitá) Polygon - styl a barvu výplně, sílu a barvu obvodové linie. Barvu vybíráte z palety základních barev nebo definujete vlastní.

Single Symbol (Stejný symbol)
Přiřadí všem prvkům stejný symbol (implicitní hodnota).

Unique Values (Jedinečná hodnota)
V případě jedinečné hodnoty se prvky rozdělí do skupin podle zvoleného pole z atributové tabulky. Skupin je tedy tolik, kolik různých hodnot obsahuje vybrané pole. U polygonových témat lze zrušit vykreslování obvodové linie.

Class Breaks (Rozdělit do tříd)
Pokud chcete prvky tématu rozdělit do tříd, musíte vybrat pole atributové tabulky, z jehož hodnot se třídy budou tvořit. Můžete si určit počet tříd, počáteční a koncovou hodnotu barevné škály, u bodových a liniových symbolů také rozmezí velikostí. U polygonových témat lze opět zrušit vykreslování obvodových linií.

Labels (Popis)
Prvky lze označit popisem. Musíte si zvolit pole tabulky atributů, ze kterého se budou vybírat hodnoty pro popis. Lze si vybrat font, velikost, styl, umístění, barvu, úhel natočení písma a případně podtržené nebo přeškrtnuté písmo. Můžete odstranit duplicitní popisy a vykreslovat jen popis nebo také prvky. Nastavení atributů prvků je stejné jako u možnosti Single Symbol.

Clear Thematic Classification (Zrušit klasifikaci tématu)
Vrátí zobrazování prvků v tématu k standardně nastavenému jedinému symbolu.

Query Builder (Stavebnice dotazu)
Vyhledá prvky, které vyhovují zadané logické podmínce. U nalezených prvků vypíše hodnotu všech nebo zvoleného pole z atributové tabulky. Vybrané prvky si můžete nechat barevně odlišit. Zvolený vybraný prvek lze nechat zablikat, posunout do středu zobrazení nebo zvětšit. Záznamy o vybraných prvcích je možno uložit do souboru. U vybraného tématu si můžete nechat zobrazit statistické charakteristiky zvoleného pole.

Clear Selection (Zrušit výběr)
Zruší výběr prvků.

Find Features in Active Theme (Vyhledat prvek v aktivním tématu)
V určeném poli atributové tabulky hledá prvky se zadanou hodnotou. Hledanou hodnotu lze zadat celou, její začátek nebo libovolnou část. ArcExplorer vypíše do tabulky, v jakém tématu, v jakém poli a jaká hodnota byla nalezena. Vámi vybraný nalezený prvek si můžete nechat zablikat, posunout do středu zobrazení nebo zvětšit.

Identify Features on Theme (Vyhledat informace o prvku)
Vyhledá o prvku informace z atributové tabulky. Tabulka s informacemi o daném prvku se zobrazí po ťuknutí levým tlačítkem myši na tento prvek.

Maptips
Slouží k nastavení pole z atributové tabulky, jehož hodnotami se budou prvky z tématu popisovat. Popisy nejsou trvale umístěny, objevují se v plovoucím okně pouze po přesunutí kurzoru na daný prvek.

V. Tisk, export

Print (Vytisknout)
Vytiskne se aktuální výřez zobrazení včetně legendy, měřítka, severky, data a zadaného nadpisu.
Copy to File (Kopírovat do souboru)
Nabídne dialogové okno pro uložení obsahu zobrazení do souboru formátu BMP a EMF.
Copy to Clipboard (Kopírovat do schránky)
Uloží obsah zobrazení do schránky ve formátech BMP a EMF.

VI. Nápověda

Z menu Help (Nápověda) lze vyvolat klasické záložky Contents (Obsah), Index (Rejstřík) a Find (Vyhledat). Navíc je zde možnost zobrazit webovské stránky s informacemi o firmě ESRI a jejích produktech. Konkrétně pak stránku o ArcExploreru, s technickou podporou a některými geografickými daty z celého světa, které se dají v ArcExploreru zobrazit.

VII. Přehled použitelných formátů


Vektorové formáty

  • shapefile (ArcView)
  • coverage ARC/INFO a PC ARC/INFO
  • témata SDE

Rastrové formáty

  • Windows bitmap (*.bmp, *.dib)
  • TIFF (*.tif, *.tff, *.tiff)
  • ERDAS (*.gis, *.lan)
  • BIL (*.bil)
  • BIP (*.bip)
  • BSQ (*.bsq)
  • IMPELL RLC (*.rlc)
  • Sun rasterfiles (*.rs, *.ras, *.sun)