Za sibiřskými diamanty do Jakutska |
Přestože matečná hornina diamantů – kimberlit – byla objevena teprve roku 1870 v jižní Africe, jsou dnes kimberlity známy ze všech kontinentů. Jen malá část z nich však obsahuje diamanty a ještě menší část tvoří ekonomicky zajímavé ložisko. Jedním z takových míst je Mirnyj – město, které vyrůstá od roku 1959 kolem diamantonosné „trubky“ Mir uprostřed Sibiře.
Kimberlit je alkalická ultramafická hornina, která obvykle jako brekcie vyplňuje žíly a válcovité sopouchy. Diamantonosné kimberlity jsou vázány na staré kontinentální štíty a jsou velmi rozdílného stáří. Na zemský povrch se kimberlity dostávají z hloubek kolem 250 km rychlostí okolo 70 km/hod. Právě tato – geologicky extrémě vysoká – rychlost výstupu je důvodem zachování diamantů, ale také xenolitů, které reprezentují horniny zemského pláště a pro geology jsou často cennější než vlastní diamant.
Sibiřské diamanty se nacházejí v kimberlitech paleozoického a mesozoického stáří, které jsou vázány na sibiřskou platformu mezi Anabarským a Aldanským štítem. Sibiřské diamanty byly objeveny na Stalinovu objednávku, díky V. S. Sobolevovi, který ve třicátých letech 20. století přirovnal Sibiř k jihoafrickému štítu. První expedice v roce 1947 byla neúspěšná, ale již další expedice v roce 1949 našla diamanty v náplavech řeky Viljuj. Zpočátku ruští geologové předpokládali, že diamanty jsou svázány s bazaltovými výlevy – trappy. Následně však zjistili, že diamanty jsou doprovázeny krvavě červenými granáty – pyropy, které lze šlichováním daleko lépe stopovat a to byl zásadní krok k objevení kimberlitové „trubky“ Mir v roce 1955. V oblasti je dnes známo kolem 400 kimberlitových sopouchů a mnohé další jsou skryty pod mesozoickými bazaltovými výlevy.
Pozn. Zájemcům o diamanty doporučujeme navštívit dvě pěkné webové stránky:
http://www.amnh.org/exhibitions/diamonds/world.html
http://edwardjayepstein.com/diamond/prologue.htm
Kliknutím na text vyvoláte v levém okně příslušnou fotografii
Foto 2 Pohled na svrchní část těženého ložiska.
Foto 3 Zatopená báze těžební jámy
Foto 4 Halda vytěžené diamantové rudy, která čeká na odvoz do úpravny.
Foto 5 Brekciovitý charakter kimberlitu.
Foto 8 Periférie města s typickými ruskými domky.
Foto 9 Univerzální dopravní prostředek pro rozbahněnou i zasněženou tajgu.
Foto 10 Po stopách sovětských prospektorů na řece Viljuj …
Foto 13 Pohled na řeku Viljuj a nekonečnou tajgu z bazaltového trappu.,
Foto 14 Stíny půlnočního slunce skrývají ruský nepořádek a vyhlazují drsnou tvář Sibiře.
Pro zájemce o diamanty – dvě pěkné webové stránky:
http://www.amnh.org/exhibitions/diamonds/world.html
http://edwardjayepstein.com/diamond/prologue.htm