Soutěž k Roku Země

Soutěž > Střípky ze soutěže
Další ročník soutěže naleznete na nových stránkách

Textové zlomky ze soutěže Můj kousek Země

Dobrý den milí češi, jak tam žijete? Zabijete ještě mamuty? Žijete v jeskyních? My ano. Myslím že máte oheň a máte dobré maso. Jestli umíte psát tak nám napište jsme Velká hora a Škrakalka. Adresa je jednoduchá: Pravěk. (Pračlověk ze ZŠ a MŠ Jana Pavla II, Hradec Králové)

Namalovala jsem čtyři auta a z toho dvě jsem škrtla. Namalovala jsem i raketu, protože vždy když projde atmosférou zhorší se nám počasí. Škrtla jsem a namalovala pistol a to proto, že kdybychom hodně používali zbraně hodně by to zničilo nejen nás ale i celou naší zemi. Namalovala jsem i drogy a to proto, že kdybychom každý užívali drogy umřeli bychom. Naposled jsem namalovala továrnu protože z jejího kouře vychází jedovatý plyn či oxid uhličitý. Všechno co jsem namalovala auta, cigarety, raketu, továrnu, drogy a pistol to nám, i přírodě, moc škodí a proto jsem to škrtla. (Monika Doová, 10 let, Kamýk)

Moje Země je chráněna červenými květy. V mé naší Zemi by se měly omezit cigarety, aby kvůli tomu nevznikaly zbytečné požáry a aby se nezničovaly velké a staleté stromy. KAŽDÝ BY CHTĚL MÍT SVOJE SOUKROMÍ a proto by nemusel stavět tolik domů a paneláků. Přece tady musí být i trocha přírody! Měly by se omezit výlety do vesmíru a na měsíc… (Albína Bombuškar, 10 let, Modřany)

Jak geologové hledají diamanty a pár jich už našli. Jeden z nich kouká a kouká do díry, jeden z nich spadl do díry a koukají mu jenom nohy. (Bára Pěrková, 7 let, Praha)

Co vidíte není skutečnost, nýbrž představa mého ideálního pokoje. Je zde ale možnost, že se ho brzy dočkám. V tom případě by sice nevypadal přesně takhle, ale to nevadí, zvlášť když tam nebude nepořádek. (Adam Babuljak, 4. třída, Mýto)

Odehrává se v minulosti. Sopka soptí. Dinosauři se perou o kořist. Kořist je pteropdoront. (Jiří Němec, 10 let, Maletín)

Plastožrouti
Na zemi je velké ticho a tma. Všude jsou odpadky. Najednou v keři něco zašumí. Z keře vyjde plastožrout. A když vidí všude odpadky tak je začne dávat do takového obrovského koše. Koš ze sebe začne vyhazovat hračky, oblečení, talíře i misky a papíry. Pak je dává hodným dětem o kterých ví, že třídí odpadky. Dává je do balíčků. Děvčatům je zavazuje do červených mašliček a klukům do modrých mašliček. Na celé zemi už je světlo a více radosti. Plastožrout měl radost také. (Anežka Šmardová, 2.A, Vinohrady)

Na obrázku je rodina, která je velmi zvláštní tím, že vyfukuje jedovatý plyn. Proto si s ním rači nikdo nezahrával. Takže to je vlastně milé zvířátko. (Karolína Suchá, 10 let, Dubicko)

Příběh skřítky Šmudly
Tento příběh se odehrává v jednom malém městečku. A v tom malém městečku žili dva skřítci Čistík a Šmudla. (…) Nakonec šli skřítci do svého malého skromného domku. Šmudla udělala večeři, a zbyly odpadky kde byla petláhev, vačka, krabice od mléka, a slupky z cibule. Šmudla to šla vyhodit, ale Čistík si toho naštěstí všiml a řekl Šmudle že to musí třídit, a Šmudla si z toho nic nedělala a vyhodila to do plastů!! Čistík byl z toho nešťastný a brečel a řekl Šmudle proč si z toho nic nedělala a vyhodila to do plastů. Proč jsi to udělala odpad se musí třídit a né vyhazovat plast, papír, skořápky od vajíček, sklo a bio odpad do plastů ale Šmudle to bylo jedno… Šmudla schválně natruc si ani neumyla ruce. Čistík po ní musí každý den domeček uklízet sám. A byl strašně smutný. Šmudle to už bylo líto jak je Čistík smutný a zkoušela pro to něco udělat. Šmudla teda si nejdříve dvakrát umyla ruce a začala třídit odpad ale nevěděla kam s kartónem ? tak se šla Šmudla zeptat Čistíka. Čistík mu odpověděl otázkou, Šmudlo kam bys dala plast, papír, sklo a kartón? A Šmudla odpověděla papír do papíru, plast do plastu, sklo do skla a karton do specialního odpadkového koše. Tak se Šmudla naučila třídit odpad byla čistotná. Nakonec byla velká svatba, měli hodně dětí a žili šťastně až do smrti. A ještě jedna věc Šmudla se přejmenovala na Čistotnou a to je milý přátelé konec. (Marek Černý, 5.A, Vinohrady)

Je nádherné ráno a suptos se šel napít. Pil a pil a najednou viděl ptáky. A říká keš nemohu létat. (Magda Nováková, 10 let, Mohelnice)

Na obrázku se odehrává minulost milých dinosaurů. Zatím jsem slyšela jen o zlých dinosaurech ale tento obrázek ukazuje že existuje i hodný druch dinosaurů. Zamilovaný pár dinosaura Edmunda a dinosaurky Silvinky stojí na vodopádě pod nimi teče horký pramen a v něm sedí jejich maminky. (Isabela Russitzki, 9 let, Mohelnice)

Dinosauři utíkají a Leonka najde vodopád černoty. Leonky máma už dávno odešla ale Leonka neví jak ten vodopád přejít. (Magda Nováková, 10 let, Mohelnice)

Tento příběh je z pravěku. Ptáci jsou šťastní že nemají ve vzduchu žádné nepřátele. (Kateřina Škopová, 10 let, Úsov)

Já bych si přál, aby bylo víc lidí, kteří třídí odpad a více železnic s elektrickým provozem. Ale zase méně továren, bojovnických arén. Já vím, že můj výkres s tím už nic neudělá… ale stejně… Jan A. Komenský sice chtěl, aby byli lidé chytřejší, ale způsobil tím, že lidé vymyslili atomovky, bomby, tanky a takové věci. Prostě z nás udělal ty, kteří teď škodí zemi. Zkrátka to trochu přehnal… (Vojta Adam [Michael Lazarov?], 10 let, Kamýk)

Jediné co jsem na obrázek nakreslila, že je dobře, jsou kontejnery. My si řekneme, že jsou to obyčejné barevné popelnice, ale s tím bych si nebyla moc jistá. Jsou to TŘÍDĚNÉ POPELNICE, kam třídíme odpad. (Barbora Linhartová, 10 let, Kamýk)

Tohle jsou zvířata které mám nejraději a mezi kterýma bych klidně žila. (Veronika Stará, 11 let, Plzeň)

Řeka v přírodě, kde nejsou žádné elektrárny, silnice, mi připomíná den kdy jsem poprvé na koni. (Andrea Řezková, 12 let, Kamenice nad Lipou)

Kreslil jsem ovečky, protože se už málokde vidí. Tam, kde jsou dnes pastvy pro ovce, za deset let bude dálnice. Je to čistě můj výmysl, není to z dnešní doby, ale asi takto vypadalo před mnoha lety. Když ještě byli pasáčci a hráli ovcím na flétnu. Nenosili boty a měli skromné oblečení. Mně se to ale líbí, přitahuje mě to… (Jan Tichý, 12 let, kamenice nad Lipou)

V příštím životě budu delfínem. (Martina Zedníčková, 12 let, Kamenice nad Lipou)

Pro mě je důležitým kouskem Země každá zahrada plná kytek a stromů. (Beata Piknová, 12 let, Zaječí)

Tento obrázek je v minulosti. Motýl který je na obrázku se jmenuje táta Petr, dítě Jonáš a matka Stáňa. Voda je studená a špinavá a vzduch je čistý jen trochu zapáchá sírou která vychází z nedaleké sopky. (Kateřina Škopová, 10 let, Úsov)

Naše Země je domov všech lidí, zvířat i rostlin. Lidé nesmějí Zemi škodit, protože by ji mohli zničit. Žádní mimozemšťané ani skřítci se o naší Zemi nepostarají a nevyčistí ji. My lidé se musíme starat, aby řeky byly čisté, aby v lesích žila zvířata. A nám všem aby se na Zemi žilo dobře. (Elis Dimitrisco, 2.A, Vinohrady)

V této krajině prostě nesmí chybět život. Proto jsem nakreslila holky, které si hrají s vodou, králíky jak se baví kluky, co hrají basketbal, slepice, které nesmí chybět v žádném hospodářství. (Klára Kadeřábková, 12 let, Kamenice nad Lipou)

Tento kousek krásy navštěvuju skoro každý den. Je tam mech, na kterém můžete odpočívat. Kolonie mravenců si vedle vás staví obydlí. (Igor Zetocha, 12 let, Kamenice nad Lipou)

Třešeň a svět kolem ní. Takové místo se dnes jen tak nevidí. Lidé by se měli změnit. (Jan Ouhel, 12 let, Kamenice nad Lipou)

Vybral jsem si to, protože se mi tučňáci líbí. Jsou zabaleni ve fraku. Chtěl bych na ně dát ruku. (Patrik Tušil, 11 let, Kamenice nad Lipou)

Na mrožích je pěkné jak jsou tlusté. (Tomáš Horák, 12 let, Kamenice nad Lipou)

Víte třeba že 1 kg čerstvých březových listů vypaří za 24 hodin přibližně 8 kg vody? Nebo třeba že v České republice roste skoro 8 a půl miliardy stromů? (Tomáš Kouřimský, 11 let, Praha)

Rád jsem ve výšce. (Petr Koukal, 12 let, Kamenice nad Lipou)

Svět ve světě: I všechno krásné může být na kousku země a ten ve velkém světě. (Lukáš Kučera, 12 let, Plzeň)

Když obejmeme tento magicky mocný strom, dostane se do nás energie z jeho mohutných větví. (Simona Švarcová, 11 let, Plzeň)

V zemi naděje žiji už 12 let a chtěla bych tu žít dál. (Tereza Ševčíková, 12 let, Plzeň)

Jsou to nádherná zvířata, která mají v sobě i něco více. (Monika Volfová, 12 let, Plzeň)

Když se na můj obraz pořádně zahledíte a zapřemýšlíte, dojdete k názoru, že můj výtvor nezobrazuje žádnou krajinu, město, ani vesnici. Musím potvrdit, že je to tak… když jsem včera zasedala ke svému stolu, po bok své pastelky, uvědomila jsem si, že mám ráda každé místo, kde je má rodina se mnou. Žádný palác, hrad, dokonce ani ráj by pro mě nebyl „mým místem“, kdyby okolo mě nepobíhali sourozenci a kdyby nebyla nablízku má maminka a tatínek. (Barbora Švédová, 14 let)

Moje mysl, moje země… a v ní fantasie plémě – (Ladislav Švehla, 14 let)

Tento obrázek se odehrává v minulosti. Drak napadl Anglií drsnej útok. Červen. 1994. Pátek. 13. (Petr Janíček, 13 let, Loštice)

Na sopce se mi líbí, když z ní vytéká láva do okolí. (David Vojáček, 12 let, Kamenice nad Lipou)

Lidožrout napadl Kouřim: Broučí mutanti ohrožují svět. (Vlastimil Jeník, 10 let, Kouřim)

Likvidace odpadků
„Určitě všichni víte jak to na Zemi chodí.“ „To jednou na zem přistála raketa.“ „Vystoupili z ní 3 roboti.“ „1. se jmenoval Sklo Žrout, 2. se jmenoval Plasto Žrout a 3. se jmenoval Papíro Žrout.“ „A hned se dali do práce.“ „1. robot jedl sklo, 2. robot jedl plast a 3. robot jedl papír.“ (Vendula Radová, 2.A, Vinohrady)

Proč?
Proč naše planeta umírá?
Proč velryby loví?
Proč ozóndíry má?
Všichni známe odPoveď!
Stop! Zastavte tento Proces!
(Petra Votočková, 11 let, Chabařovice)

Jak jeli geologové autama, našli naftu a ta jim stříkala až na auta. (Marek Tuček, 5 let, Praha)

Děkujeme za pohled z pravěku. Doufáme že to slunce je krásné. Sluníčko sedmitečné je beruška. V pravěku jsou pravěký lidi. (Martina Čelakovská, ZŠ a MŠ Jana Pavla II, Hradec Králové)

Ahoj škola zdravíme vás
Zdeněk Veselý křal zvířat
Jíme tady maso to je
Naše skála vevnitř je král
zvířat pá moc mě těšilo.
(Zdeněk Veselý pro ředitelku školy Jana Pavla II, Hradec Králové)

My tady v hradci mamuty nelovíme, ale nic proti vašim jídlům, třeba tam máte dost dobré jídlo. (Michal Horák, ZŠ a MŠ Jana Pavla II, Hradec Králové)

O Skložroutovi.
Byla láhev od vína. A to byl domek pana Skřítka.
Najednou: Bum! A domek byl pryč! Skřítek si myslel, že mu ho někdo vzal. Pak uviděl stopy. Začal je sledovat. Vtom uviděl velkého mimozemšťana, ale domek neměl. Skřítek se ptá: Kam jsi dal můj dům? Já ho snědl. Třídím totiž odpad a zvlášť sklo. Můžeš bydlet u mne. Ano!
(Nerys?, 2.A, Vinohrady)

Krásná země je když lidé neodhazují odpad na zem. Přírodě to škodí. A tak lidé by to dělat neměli. A když to dělají tak se nedá nic dělat. Potřebovali bychom nějak pomoci. Někteří lidé by chtěli velikánského robota, který by přišel a sežral všechen odpad. Baterie, papír, plast, sklo. (Antonín Černý, 2.A, Vinohrady)

Zem a mimozemšťani
Na zemi je tma a v té tmě se skrývá spousta odpadků. Najednou je ve vzduchu nějaká divná věc. Ta věc přistane a vyjdou z ní mimozemšťani. Sesbírají všechny odpadky v okolí a dají je do takového podivného stroje. Zmáčknou knoflík a čekají. Najednou z břicha stroje vyjedou krásné hračky a barevné oblečení. Mimozemšťani všechny krásně zabalí a označí jmenovkou. Malými talířemi je odváží tajně večer nemocným dětem. (Míša Bočková, 2.A, Vinohrady)

Čistík a Šmudla
Ahoj co děláš? Jdu si házet s odpadkama. Co kdybychom si zahráli soutěž, kdo rozhází více odpadků. Já už jsem jich v parku pár rozházela. Ne, to nemůžeš dělat, zaveď mě tam a spolu to uklidíme. Ukážu ti jak se třídí odpad. (Lucie Procházková, 3.B, Vinohrady)

Naše Země je domov všech lidí, zvířat i rostlin. Lidé nesmějí Zemi škodit, protože by ji mohli zničit. Žádní mimozemšťané ani skřítci se o naší Zemi nepostarají a nevyčistí ji. My lidé se musíme starat, aby řeky byly čisté, aby v lesích žila zvířata. A nám všem aby se na Zemi žilo dobře. (Elis Dimitrisco, 2.A, Vinohrady)

Stanování mám velmi rád. Na tomto místě se dá dobře sledovat zvěř. V noci je krásně vidět měsíc a sovy. Tohle místo mám velice rád. (Antonín Hodulík, 13 let, Kamenice nad Lipou)